INNSIKT

Topp 50: Kristine Bjørnstad, administrerende direktør i NoA Ignite er i år på listen over Norges 50 fremste tech-kvinner.

NoA Ignite-sjefen på listen over Norges 50 fremste tech-kvinner: - Absolutt noe jeg er stolt over

- Jeg tror ikke listen i seg selv er det viktigste, men arrangementet og alt som følger rundt er viktig, sier NoA-sjefen.

Publisert Sist oppdatert

For syvende året på rad kårer foreningen Abelia og ODA-nettverket Norges 50 fremste tech-kvinner. Etter en nominasjonsprosess med hele 700 nominasjoner har juryen kommet frem til 50 navn basert på disse tre hovedkriteriene.

  • Hvordan kandidaten utmerker seg på teknologiområdet.
  • Konkrete bidrag/initativer/prestasjoner.
  • Motivasjon/innsats for mangfold og inkludering i teknologi.

Øystein Eriksen Søreide, administrerende direktør i Abelia, forklarer at en rapport fra Samfunnsøkonomisk analyse viser at Norge kommer til å trenge 40.000 med ikt-utdanning innen 2023. Med det må bedriftene kunne rekruttere fra hele den norske befolkningen.

- Hvorfor er denne listen viktig?

- For å få flere kvinner til å velge teknologi og realfag, trenger vi rollemodeller, noen kvinner og jenter kan kjenne seg igjen i og se opp til. Det er viktig for at vi skal få flere jenter og kvinner skal velge teknologi og søke seg til lederposisjoner, sier Søreide til Kampanje.

- Formålet med kåringen er å øke andelen kvinner som jobber med teknologi og ledelse i Norge, understreker han.

- Hvordan er rekrutteringen av kvinner inn mot tech-bransjen?

- Ferske tall fra en undersøkelse gjennomført av Kantar på vegne av ODA-Nettverk viser en økende trend på andel kvinner som jobber i tech fra 28 prosent i 2023 til 31 prosent nå i år, sier Søreide.

Vil du abonnere på nyhetsbrevet til Kampanje og få siste nytt om medie- og kommunikasjonsbransjen? Da kan du klikke her.

Statsråder: Både justisminister Emilie Enger Mehl og digitaliseringsminister Karianne Tung var til stede under kåringen Norges 50 fremste tech-kvinner. Foto: Kilian Munch

NoA Ignite-sjef på listen

Kristine Bjørnstad er en av kvinnene som har fått navnet sitt på årets liste. Hun er administrerende direktør i NoAs teknologi- og designbyrå NoA Ignite.

- Hvordan er det å ha fått plass på årets liste?

- Jeg synes det er veldig hyggelig å bli nominert av gode kolleger. Det er stas, og en annerkjennelse. Det er absolutt noe jeg er stolt over, sier Bjørnstad til Kampanje.

Hun forteller at det er en liste folkene i tech-bransjen følger med på.

- Er det en viktig liste?

- Jeg tror ikke listen i seg selv er den viktigste, men det er arrangementet og alt som følger rundt som er viktig. Listen setter fokus på jobben med å få med kvinner videre inn teknologibransjen, sier Bjørnstad og fortsetter:

- Det er viktig med tech i samfunnet i form av å finne bærekraftige løsninger. Tech blir bare viktigere og viktigere, og da er det også viktig å få med kvinner. Vi trenger flere gode hoder og flinke folk.

- Hva tror du er grunnen til at du er på listen?

- Det er ikke lett å si, men jeg er en av dem på listen som har et lederansvar. Jeg har det siste året prøvd å gjøre meg mer synlig enn hva jeg egentlig er komfortabel med. Det er en del kvinner som lurer på hvordan er det er å kombinere familie og karriere, og på den fronten er det viktig å være synlig og bjuda på. Det går br å ha tunge lederverv og småbarnsfamilie.

Av de største jobbene NoA Ignite har jobbet med det siste året er blant annet digitale tjenester for BaneNor, Sporveien, Bama og Gullfinn.

- Den mest spennende karriereveien

Bjørnstad forteller at hun selv tok steget inn i bransjen i 2005. Siden den gang har klimaet for kvinner endret seg.

- Vi har fått til mer de siste årene med tanke på inkludering. Vi har gjort det mer aktuelt for kvinner å velge tech. Vi jobber fortsatt med å få yngre kvinner til å velge dette som karrierevei, og der er det fortsatt en jobb med å gjøre det både interessant og relevant, sier hun.

Hun forteller at diskusjonen om kvinner inn i tech-bransjen har gått på kontoret, og at det kanskje er andre temaer enn matte og spill som pirrer kvinner til å velge tech.

- Det er kanskje heller problemløsninger og det å skape kule ting. Å være med på verdiskapning i seg selv, sier Bjørnstad.

- Har du noen inspirerende ord for unge kvinner som vurderer tech-bransjen som karriereretning?

- Jeg må oppfordre både unge kvinner og ikke minst foreldrene til disse kvinene til å snakke mer om tech for hva det er. Det kommer til å skje mye spennende i samfunnet som inkluderer tech. Jeg tenker at det er den mest spennende karriereveien mn kan velge, sier Bjørnstad.

- Teknologien spiller en stor rolle i omveltningene og takten alt utvikler seg i. JEg tror dette er en karriere for alle, legger hun til.

Her kan du se alle navnene som befinner seg på årets listetopp over landets fremste teknologikvinner. Kilde: Abelia og ODA Her er Norges 50 fremste tech-kvinner

NavnSelskap
Albesa DemjahaSantander Consumer Bank
Ane Eidahl KonglundOslo Universitetssykehus
Anja KaspersenIEEE SA og Carnegie Council for Ethics in International Relations
Anne Foss AbrahamsenSkatteetaten
Anne RønningXLENT
Arbnora TahiriVisma
Camilla MoeMer
Cathrine Mørk PaulsenSensio
Ceyda Atay HagaBoston Consulting Group
Chandini MerkesvikForsvarsmateriell
Dorinde KleinegrisNORCE
Eli HaugerudSmart Innovation Norway
Frøydis Sved SkottvollSintef Digital
Hanne GunbyDips
Hege Liby ErdalWebstep
Helena Koch HauganeMicrosoft
Helga BrøggerDNV
Hilde LovettHelsedirektoratet
Ida Husby SwendgaardNoba Health
Issaaf KattanCelsia
Janne Aas-JakobsenConsigli
Johanne Sognefest-HaalandIteria
Kristine BjørnstadNoA Ignite
Kristine GunnarshaugAker BP
Kristine KvamFynd Reality
Lakshi JeyaratnamInfront
Line EikvilNorsk Regnesentral
Margrethe MelbyeEvidi
Maria AmelieFactiverse
Marianne Hove SolbergSparebank 1
Marie RognesSimula Research Laboratory
Marit NæssNTNU, Hunt forskningssenter
Marte IndregardKongsberg Satellite Services
Marthe MoengenSopra Steria
May Helen StorvikElton Mobility
Michelle SætherLink Utvikling
Mona FossumDNB
Nina ReiersgaardEquinor
Polya Vitkova JohansenPolitiets IT-enhet
Rebekka Olsson OmslandseterBouvet og Universitetet i Agder
Ruchi YadavAvella
Sahar YassineNoroff University College
Signe Marie Mellemseter HolterThales Norway
Sigrun BockTietoevry Tech Services
Siri Hamre von KroghKolumbus AS
Tine Uberg NærlandIFE
Tonja JosephInventas
Torill Standal Eliassentwoday
Veronika HeimsbakkCapgemini Norge
Yashodi SinghMicrosoft
Powered by Labrador CMS