PREMIUM

Har gått til PR-bransjen: Anette Trettebergstuen har begynt på sin nye jobb i Try Råd, der hun blant annet skal jobbe med Google.

NRK opplyste ikke om Trettebergstuens Google-binding: - En glipp

Try-rådgiveren kommenterte regulering av teknologiselskaper én uke etter at byrået fikk Google på kundelisten.

Publisert Sist oppdatert

For én uke siden ble det kjent at Try har fått Google på kundelisten. Kommunikasjonshuset skal bistå teknologi-giganten med pressearbeid og løpende mediearbeid i Norge, og seniorrådgiver Anette Trettebergstuen ble presentert som en del av det utvidede teamet som skal jobbe med dem.

Den tidligere kultur- og likestillingsministeren i Arbeiderpartiet begynte på sin nye jobb i Try 1. januar i år.

Mandag morgen var Trettebergstuen gjest i mandagspanelet på «Nyhetsmorgen» på NRK, der regulering av teknologi-gigantene og aldersgrense for sosiale medier var ett av temaene. Men NRK informerte ikke lytterne om PR-rådgiverens bindinger til Google.

Det burde de ha gjort, erkjenner nyhetsredaktør Ole Eivind Henden overfor Kampanje. 

- Vi opplyste om at hun jobber i Try og har en rolle der, og så burde vi ha opplyst om denne kundeliste-relasjonen. Det er rett og slett en glipp i våre redaksjonelle rutiner, for det var ikke tilstrekkelig kartlagt fra vår side, sier Henden. 

- Betyr det at NRK verken spurte om det eller at Trettebergstuen opplyste om det? 

- Det var ikke oppe i samtalen med Trettebergstuen som var i forkant.

- Ikke ekskluderende

I innslaget kommer Anette Trettebergstuen blant annet inn på regjeringens forslag til lov om aldersgrense for bruk av sosiale medier. Regjeringen har foreslått en absolutt aldersgrense på 15 år. Google er imot dette forslaget, som de mener er i strid med EU- og EØS-retten. Selskapet eier YouTube, som kan bli rammet av forbudet.

- Ville dere hatt med Trettebergstuen i innslaget dersom dere visste at hun jobbet for Google?

- Ja, det tror jeg vi ville. Det er ikke ekskluderende i seg selv, men det er viktig at vi har alle sånne bindinger på bordet. Trettebergstuen har stor kunnskap og meninger om problemstillingene, som i dette innslaget gikk i retning av regulering og at man ikke er nave. Det er klart vi skulle hatt denne bindingen klar og opplyst.

- Kommer dere til å informere om dette i ettertid? 

- Vi legger det nok inn i en presisering eller rolleopplysning i spilleren på omtalepunktet knyttet til mandagspanelet. 

- Det slo meg ikke

I innslaget sier Anette Trettebergstuen at hun frykter for at innføringen av aldersgrense for sosiale medier vil bli en sovepute, og at barn og unge vil flytte seg til nye plattformer som ikke er regulerte.

Trettebergstuen sier til Kampanje at hun ikke vurderte at kunderelasjonen var relevant i denne sammenhengen, ettersom de først og fremst snakket om Meta og det vi vanligvis omtaler som sosiale medier.

- Det er riktig at Try Råd jobber for Google, men vi jobber ikke med myndighetskontakt og regulering. Standpunktet jeg forfektet i Nyhetsmorgen i dag, at aldersgrense ikke må bli en sovepute for myndigheter og foreldre, har jeg alltid ment, og det tror jeg ikke er kontroversielt, sier hun.

- Men jeg bør, for å unngå spekulasjoner, informere om at vi har Google på kundelisten når jeg snakker om regulering av teknologiselskaper fremover. Det slo meg ikke da vi snakket om sosiale medier og aldersgrense, avslutter Trettebergstuen og legger til at de har åpne kundelister i Try.

Powered by Labrador CMS