Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
INNSIKT
Sent i 2020 ble det klart at TV 2 sikret seg rettighetene til norsk fotball fra sesongen som starter i 2023 til og med 2028-sesongenen. Avtalen innebærer at TV 2 kan vise Eliteserien, OBOS-ligaen (1. divisjon) og Post Nord-ligaen (2. divisjon) samt en rekke kamper fra de aldersbestemte landslagene på herresiden. På kvinnesiden gjelder avtalen for kamper i Toppserien og 1. divisjon.
TV-rettighetene ble kjøpt for rekordsummen 4,5 milliarder kroner, eller 750 millioner fordelt over de seks årene. Disse midlene skal fordeles på interesseorganisasjonene Norsk Toppfotball og Norsk Toppfotball kvinner (TFK) – samt Norges fotballforbund.
Dette er første gang Toppfotball kvinner mottar direkteoverføringer av penger i form av mediemidler. Kvinnefotballen ble prissatt til en årlig sum på 35 millioner kroner i den nye avtalen. Det anslår Hege Jørgensen, daglig leder i TFK, til å være litt over ti ganger mer enn hva de har fått tidligere. Tross den kraftige økningen har Jørgensen forventinger om at tallet vil stige ytterligere i årene som kommer.
- 35 millioner for Toppserien og 1. divisjon er en historisk høy sum, men mye tyder på at neste avtale vil være enda mer verdt, sier Jørgensen til Kampanje.
- Utviklingen er enorm, og idretten vår blir bare mer og mer populær. I tillegg var det jo aktører som ønsket å tilby mer allerede for denne avtaleperioden.
I totalpakken på 750 millioner kroner årlig utgjør 35 millioner kun fire prosent.
- Herrene får en god del mer penger. Burde dere hatt en større bit av kaka?
- Ja, vi mener jo det, sier Jørgensen og fortsetter:
- Vi får aldri vite sikkert om denne summen kunne vært høyere siden vi ikke var en del av forhandlingene. Men en del av dokumentasjonen vi fikk underveis og i etterkant, kan tyde på det. Nå er vi imidlertid veldig fornøyde med sluttresultatet, det vil si selve TV-produktet som avtalen gir oss. En deling mellom TV 2 og NRK er veldig bra for kvinnefotballen.
Jørgensen begynte i Toppfotball kvinner i 2017. I hennes første år i stillingen jobbet hun alene med et budsjett på totalt én million kroner. Til neste år disponerer hun, sammen med de nå fem ansatte i organisasjonen, et budsjett på oppimot 60 millioner kroner.
- Hvordan skal dere bruke disse midlene?
- Vi jobber nå sammen med klubbene med å utvikle en ny økonomisk modell som innføres fra 2023. Helt siden pengene begynte å komme i 2018, har vi vært opptatt av å forvalte disse på best mulig måte. Klubbene har utarbeidet en strategi med definerte satsingsområder. Midlene må følge denne. En generell profesjonalisering, både på spiller-, klubb- og talentsiden står sentralt. Så har vi skottet mot herresiden og forsøkt å lære av både hva de har gjort riktig og galt opp gjennom årene. Det er jo ikke strengt tatt nødvendig å gjøre alle feil om igjen. Og de har virkelig gjort mye bra, særlig innen talentutvikling.
- Vi må i tillegg ha flaggskip i norsk fotball. Nå begynner økonomien å rulle i de store turneringene og det er viktig å ta del i den internasjonale økonomien. Champions League-vinneren mottar 40 millioner kroner, mens hvis klubbene klarer å kvalifisere seg til sluttspillet, tikker fire millioner kroner inn på kontoen. Dette er mye penger for en Toppserie-klubb. Vi var veldig nære med både Brann og Rosenborg i år, understreker Jørgensen.
- Vil de nye midlene holde til alt dette?
- Nei, men det er et løft. Vi trenger ytterligere vekst. Det har vært en fantastisk utvikling, men det er ikke nok for å henge med i det som skjer der ute. Vi trenger et næringsliv som ser potensialet og forstår verdien vi kan skape for dem, sier Jørgensen. Det er fantastisk å se hvilken utvikling vi fikk når de store sponsorene våre kom inn i 2018. Uten dem hadde vi vært helt akterutseilt nå. De har virkelig utgjort en forskjell for kvinne- og jentefotballen i hele Norge.
- Tror du den nye medieavtalen, med TV 2 og NRK på laget, vil bli forvaltet på en slik måte at dere blir mer attraktive sponsorobjekter?
- TV 2 har vist tidligere hvor dyktige de er til å bygge produkt, og vi er veldig glade for at det blir et samarbeid mellom dem og NRK. Vi ønsker å skape vår egen identitet, og vi opplever at de begge er offensive og virkelig ønsker å være med oss på denne reisen. Kraften av begge kanalene er bra, sier Jørgensen.
- For å ta et lite steg tilbake. Det virker som det er veldig mye som skjer i norsk kvinnefotball og at utviklingen skyter til himmels. Tror du at dere er fornøyde med medieavtalen i 2027?
- Jeg håper jeg er skikkelig misfornøyd i 2027, avslutter Jørgensen med et smil.