INNSIKT

Sjokkbeskjed: Lucas Braathen vant slalåmcupen under verdenscupen i alpint tidligere i år. Fredag offentliggjorde 23-åringen at han legger skiene på hylla som følge av en konflikt med skiforbundet. Foto: AP Photo/Alessandro Trovati

Sponsorer om Braathen-sjokket: - Overraskende

- Først og fremst synd for sporten og Braathen selv, sier Audi. DNB er «spent på hva fremtiden bringer».

Publisert Sist oppdatert

Tre dager etter at stjerneskuddet Lucas Braathen overrasket hele det internasjonale alpinmiljøet med å legge opp i en alder av 23 år, kommer det norske alpinlandslagets sponsorer med sine første uttalelser.

Braathen har i lengre tid vært i konflikt med skiforbundet om bilderettigheter etter at han tidligere i høst stilte opp i en reklamekampanje for det svenske klesmerket J. Lindeberg, som er en direkte konkurrent til landslagets sponsor Helly-Hansen.

På pressekonferansen fredag karakteriserte Braathen behandlingen han har fått fra skiforbundet som «ekstremt respektløs».

- Da gleden ikke lenger er til stede, velger jeg å begynne på min neste reise. Livet er for kort til å holde på med ting som ikke gjør meg glad, sa Braathen.

Les mer: PR-rådgiver om Braathen-sjokket: - Kan ikke huske en sterkere pressekonferanse

Alpinlandslaget har en rekke sponsorer, inkludert Audi Norge. De uttrykker stor overraskelse over meldingen fra Braathen.

- Dette kom overraskende også på oss, og det er først og fremst synd både for sporten og for Braathen selv, skriver Christine Eiken Winther, kommunikasjonssjef for Audi i Harald A. Møller, i en e-post til Kampanje.

Verken Audi eller de andre sponsorene Kampanje har fått kontakt med, ønsker imidlertid å svare på spørsmål om hvordan de synes konflikten har blitt håndtert av forbundet.- De øvrige spørsmålene må vi få tid til å fordøye, og vi ønsker ikke å kommentere på det nå, skriver Winther.

- Spent på hva fremtiden bringer

Markedsdirektør Aina Lemoen Lunde i DNB er hakket mer ordknapp og kryptisk når hun svarer på våre spørsmål på SMS.

- Vi er i dialog med alle parter, og er spent på hva fremtiden bringer, skriver hun om utfallet saken har fått.

- Er dere fornøyd med hvordan forbundet har håndtert saken?

- Tilbakemelding til partene tar vi i direkte dialog med dem.

Kommunikasjons- og merkevareansvarlig i Frydenbø-konsernet, Helene Myking, er lei seg for at Lucas Braathen ikke lenger skal være en del av landslaget.

- Det er synd at en dyktig, ung utøver som Lucas velger å legge opp. Lucas har gitt oss mange gode minner i og utenfor løypen, som vi som samarbeidspartner har satt stor pris på. Vi i Frydenbø ønsker Lucas alt godt videre og heier på ham i hans neste kapittel, skriver hun i en e-post til Kampanje.

- Vi ser samtidig frem til å følge de andre flotte utøverne våre gjennom sesongen vi har foran oss og det videre samarbeidet med NSF alpint, fortsetter hun.

Powered by Labrador CMS