- Det er krevende, men når vi får varsel om kutt for neste år, må vi handle, sier konsernsjef Sindre Beyer i Try.

Try i mål med sluttpakker - unngår oppsigelser

Mellom fem og ti prosent av bemanningen rammes av kuttene.

Publisert Sist oppdatert

Etter det Kampanje erfarer, har i underkant av 20 ansatte fått innvilget sluttpakke i Try. Dermed er konsernet i mål med kostnadskuttene.

Konsernsjef Sindre Beyer bekrefter at de unngår oppsigelser.

- Vi er glade for at vi kommer i mål med frivillige ordninger som et alternativ til nedbemanning, sier Beyer.

- Hvor mange sluttavtaler har dere inngått?

- Vi går ikke ut med tallet, sier Beyer. 

- Hva slags stillinger er berørt? 

- Vi går ikke i detaljnivå på hvilke stillinger det er, mest av hensyn til dem det gjelder. 

- Hvordan har det vært å kjøre en sånn prosess tett opp mot jul? 

- Det er krevende, men når vi får varsel om kutt for neste år, må vi handle. Dette handler om å kutte kostnader i noen fagområder for å møte forventet inntektssvikt fra 2026, og sikre at vi fortsatt har sunn økonomi fremover.

Rema 1000-varsel

Det var et varsel fra en av Try-konsernets aller største kunder, Rema 1000, som utløste kuttene. Storannonsøren skal bruke betydelig mindre penger hos Try til neste år og det har fått konsekvenser for bemanningen i byrået, som teller 350 ansatte.

Kampanje har tidligere skrevet at mellom fem og ti prosent av bemanningen blir berørt av kuttet.

- En krevende beskjed

Salg- og markedsdirektør Pia Mellbye i Rema 1000 har tidligere bekreftet at samarbeidet med Try nedskaleres.

- Vi har gjort noen naturlige justeringer i markedsføringsbudsjettene våre for å prioritere ressursene der de gir størst effekt. Dette er en krevende beskjed å få for de som blir berørt, og vi har stor respekt for både menneskene i Try og arbeidet de gjør, har hun uttalt.

Try startet å jobbe med Rema 1000 tilbake i 2018 etter en dramatisk byråkamp. I dag er Rema 1000 en såkalt totalkunde av Try-huset og kjøper både reklame- og mediebyråtjenester.

For ett år siden kjøpte Rema 1000 seg inn i reklamebyrået The Oslo Company, et byrå Rema 1000 tidvis hadde benyttet for å markedsføre frukt og grønnsaker. I år har The Oslo Company blant annet stått bak Rema 1000s merkevarekampanje med alpinstjernen Lucas Pinheiro Braathen.

Og mens Try har nedbemannet, har The Oslo Company bekreftet at de får mer å gjøre for Rema 1000 fremover.

Powered by Labrador CMS