Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
PREMIUM
Torsdag morgen ble det klart at Schibsted og Vend har fått et varsel om en mulig ileggelse av merverdiavgift på salget av VG+ i perioden 2020 til 2024.
Varselet tegner opp et krav i størrelsesordenen 500 millioner kroner.
Skatteetaten har enn så lenge ikke gitt informasjon om kravet, og har heller ikke fattet et vedtak.
- Jeg kjenner til at det har kommet et varsel, men jeg er ikke kjent med Skatteetatens begrunnelse. Inntil videre så håndteres dette av Schibsted og Vend, og jeg forholder meg helt rolig til dette til jeg vet mer, sier VG-sjef Gard Steiro til Kampanje.
- Er det alvorlig om Schibsted må ut med 500 millioner kroner. Tåler driften det nå?
- Jeg har ikke tenkt så mye over dette, men jeg er orientert om det. Nå tror jeg det er viktig å ha en dialog med Skatteetaten, så får vi ta det deretter. Jeg har ikke gått inn i detaljene på dette, svarer Steiro.
Hvilke momsregler det er Vend og Schibsted muligens ikke har fulgt, er det ikke klarhet i på nåværende tidspunkt.
Aviser, både i løssalg og abonnement, er fritatt for merverdiavgift, uavhengig av om de er på papir eller på nett. Fritaket ble i 2016 utvidet til å omfatte elektroniske aviser og digitalt innhold, forutsatt at de overveiende består av tekst og stillbilder.
I 2020 ble digital nullmoms utvidet til å gjelde dybde- og nisjejournalistikk. Men momsfritaket for nyhetsmedier som primært baserer seg på lyd og levende bilder ble fjernet til stor protest fra mediene i 2023.