- Koster å ha lite: Over 100.000 norske barn lever i fattigdom. Det ønsker Kirkens Bymisjon at folk skal snakke om. Kampanjefilmen «Det koster mye å ha lite» laget av Anorak Reklambyrå og produsert av Bacon vinner årets niende Sølvfisk. Foto: Kirkens Bymisjon

Sølvfisk til Anorak for film om fattigdom: - Gjør et sterkt inntrykk

- En film som danner grunnlag for ettertanke og som med enkle virkemidler gjør et sterkt inntrykk, sier juryen om månedens Sølvfisk-vinner.

Publisert Sist oppdatert

FRA BYRÅGUIDEN

AKTUELLE BYRÅER
Anorak
AKTUELLE PERSONER
Pål Høyer-Andreassen

Kreativ

Hege Iren Dyrseth

Reklamekonsulent

Kine WerenskioldKristian Lyse

Rådgiver

Simen Hanssen

Strategy Planner

Louise PedersenThea Helgeland

Social Media Specialist

Betalt innhold

Årets niende Sølvfisk er nå delt ut og det er Anorak som er månedens store vinner. Vinnerfilmen, «Det koster mye å ha lite», laget for Kirkens Bymisjon får skryt av juryen for å belyse et viktig samfunnstema på «en ny og forfriskende måte i et moderne formspråk».

Anorak-kreatørene Magnus Høberg Hansen og Pål Høyer-Andreassen sier det er kjempegøy å vinne sølvfisk.

- Oppgaven til denne filmen har jo fra start vært å få oppmerksomhet og sølvfisk er jo den aller beste typen oppmerksomhet en film kan få, sier kreatørene til Kampanje.

- Grunnlag for ettertanke
Sølvfisk-juryen kaller «Det koster mye å ha lite» en sterk film og er imponert over innsikt, visuelle virkemidler og kreative grep.

- Resultatet er en film som danner grunnlag for ettertanke og som med enkle virkemidler gjør et sterkt inntrykk, skriver juryen i sin begrunnelse.

- Hvordan er det å få en slik tilbakemelding?

- Det var mange fine ord, og de skal vi sende rett videre til alle de andre som har bidratt på dette prosjektet i alle ledd. Regissør Marc Reisbig og produsent Audun Lyngholm Witternberg på Fastland produkssjonsselskap (nå en del av Bacon) satte himmel og jord i bevegelse for å få til dette og ikke minst bidra til det kreative resultatet, Goran hos Ohlogy som fikk klarert drømmelåta i rekord-fart, Hocus Focus og Short Cut på klipp og postroduksjon, hele gjengen på Anorak og hjelp til plassering og spredning fra RedMedia, sier Anorak-kreatørene.

- Og ikke minst Tove Bø og resten av teamet hos Kirkens Bymisjon som har bidratt til å gjøre prosjektet bedre hele veien og turt å ta modige valg underveis, fortsetter de to.

Se vinnerfilmen her:

Ville ikke lage noe veldig hjerteskjærende
På spørsmål om hvordan de to kreatørene jobbet med kampanjen forteller kreatørene at de først startet med å ta oppgaven veldig på alvor.

- Men vi bestemte oss raskt for at vi ikke ville lage noe veldig trist og hjerteskjærende. Det var viktig å lage en kampanje som viser hvordan alle har de samme ønskene om å fremstå best mulig, og at vi er i samme båt. Men, for noen er det veldig mye vanskeligere fordi familien deres er i en vanskelig økonomisk situasjon som de ikke kan gjøre noe med, sier kreatørene.

Powered by Labrador CMS