– Rettssak gir dobbel reklameeffekt

Forfatteren Ari Behns erstatningskrav mot hotellkjeden Choice kan vise seg å bli god reklame for Choice, tror advokatfirmaet Steenstrup Stordrange. – Da får saken omtale nok en gang, og det er jo en bonus for Choice, sier advokatfullmektig Inge Hausken Thygesen.

Publisert Sist oppdatert
Forfatteren Ari Behn krever 350 000 kroner i erstatning fra Choice-kjeden etter å ha blitt karikert i en annonse for hotellkjeden. Får han det, er det historisk, mener advokatene i Steenstrup Stordrange.

– Det vil legge erstatningene på et helt nytt nivå, hvor man som USA bruker erstatning som straff, ikke kun oppreisning, sier Thygesen til Kampanje.

Det blir nok lenge til saken kommer opp for retten, kanskje et helt år. Det kan være positivt for Choice.

– Da får saken omtale nok en gang, og reklamen vil bli vist i den redaksjonelle omtalen av saken. Slik blir reklamen dobbelt effektiv, og det er jo en bonus for Choice, sier Thygesen.

– Jeg er spent på utfallet av den saken, for det er mer rekvisittene rundt personen på bildet som antyder at det er Behn som karikeres, enn personen selv. Dersom Behn får medhold, er det et tegn på at retten ønsker å utvide beskyttelsessfæren rundt personer. Får Choice medhold, kan det føre til at personvernet blir mindre omfattende enn det er i dag, sier han.

Thygesen ser i dag en trend om at offentlige personer brukes stadig mer i reklame. Et annet eksempel er Foreningen Norsk Ukepresses annonser som avbilder statsministeren og andre fremstående politikere. Også hva som er redaksjonell omtale og hva som er reklame, er glidende.

– Et ukeblad som reklamerer for seg selv på tv, viser gjerne forsiden på magasinet, med bilder av kjendiser som omtales i bladet. Da er det klart at de avbildede personene brukes for å reklamere for magasinet, sier Thygesen.

– Det som blir interessant er hvor stor en eventuell erstatning til Behn vil bli. Da Pål Bang Hansen saksøkte P4 i sin tid fordi de etterliknet ham, fikk han 20 000 kroner i erstatning for tap av kommersiell verdi. Men det er ikke et tema for Behn, som har klart sagt at han ikke vil bli brukt kommersielt. For ham blir da erstatningen kun som oppreisning, sier advokat Hildegunn Garmo i samme firma.

Powered by Labrador CMS