– 11. september var en utløsende faktor

Administrerende direktør Bjørn Solvang (bildet) i mediebyrået Initiative Universal Media mener 11. september var en utløsende faktor for en annonsesvikt som ville ha kommet uansett. – Usikkerheten som fulgte ga annonsørene vann på mølla i retning av å kutte kostnader og rettferdiggjøre det innad i bedriftene, sier Solvang til Kampanje.

Publisert Sist oppdatert
Solvang peker på at det i god tid før 11. september i fjor, særlig i USA, ble gitt uttrykk for en usikkerhet på markedene, og at det allerede i august var tendenser til at det ble kuttet i annonsebudsjettene.

– Det var ingenting som tydet på at annonseomsetningen skulle fortsette oppover før det som skjedde i USA 11. september i fjor. Hadde vi vært på en medgangsbølge, tror jeg ikke at hendelsene 11. september isolert sett ville ha fått så store konsekvenser, sier Solvang.

– Mange skylder på 11. september, men det blir for enkelt og helt feil. Frykt for terror er bare en liten del av det som påvirker hvordan aktørene på annonsemarkedet handler, legger han til.

Solvang mener likevel at terrorangrepene 11. september var med på å forsterke usikkerheten på verdensmarkedet, og på den måten var med på å forsterke og akselerere nedgangen i annonsemarkedet.

– Vi ville ha fått en nedgang i annonsemarkedet også uten 11. september. Den ville kanskje ikke ha blitt så stor, og det ville ha tatt lengre tid å komme ned på det nivået vi er i dag. Samtidig tror jeg en oppgang ville ha kommet tidligere, sier Solvang.

Når oppgangen kommer, vil han imidlertid ikke ha noen mening om.

– Jeg har ingen glasskule som kan gi meg svaret på det, men det skal bli interessant å følge med på det amerikanske markedet, hvor oppgangen etter alt å dømme kommer først, sier Solvang.

Powered by Labrador CMS