3D-annonser i VG

VG har utviklet et helt nytt annonsekonsept. Se bilde av annonsen her!

Publisert Sist oppdatert

VG har tatt i bruk en helt ny teknologi for å forsøke å gi leserne av papiravisen muligheten til å oppleve budskapet i en papirannonse på en helt ny måte. Ved å laste ned en gratis mobilapplikasjon kan leseren gjennom mobiltelefonen oppleve at det som ved første øyekast i dagens avis ser ut som en annonse for filmen «Trolljegeren», også inneholder levende troll som hopper og brøler.

- Det er et verktøy for en ny leseropplevelse av avisen VG. Ved å laste ned denne applikasjonen på mobilen kan man ved å bruke denne i interaksjon med avisen oppleve 3D-animeringer og lyd, sier kommersiell direktør i VG, Per Håkon Fasting, til Kampanje.

- Spennende konsept
VG har allerede gått inn i et pilotprosjekt med SF Film og i en annonse for filmen «Trolljegerne» har SF tatt i bruk teknologien for første gang. Annonsen kommer til å stå på trykk de neste dagene i VG.

- Det var et spennende og nytt konsept som ble presentert for oss fra VG. App-en passet veldig godt for en film som Trolljegeren hvor trollene kunne vise vei for en ny fremtidsrettende og utrolig spennende annonse mulighet. Vi er sikre på at prosjektet vil få stor oppmerksomhet og ser frem til å følge respons og videre utvikling, sier markedssjef Janne Holmboe i filmdistribusjonsselskapet SF Norge.

Flere reklamebyråer skal allerede ha vært i kontakt med VG om det nye annonsekonseptet og Fasting ser for seg flere annonseområder der denne teknologien kan tas i bruk.

- Leseren kan med ARad og VG se hvordan et annonsert produkt tar seg ut hjemme i stuen som for eksempel hvordan den annonserte flatskjermen passer inn på veggen i tv-stuen. Ved å benytte en mobilelefon som har lastet ned mobilapplikasjonen ARad, vil leseren få tilgang til utvidet informasjon om innhold i redaksjonelle saker og annonser som vanligvis ikke lar seg formidle i en trykksak, sier Fasting.

Vil utforske mer
Utviklerne bak den nye mobilteknologien, selskapet ARRG, har inngått et eksklusivt samarbeid med VG for å utnytte AR-teknologien i trykte medier.

- Som Norges største løssalgsavis har VG et meget stort nedslagsfelt i befolkningen. Mest avgjørende var likevel VGs ønske om å være delaktig i utviklingen av ny og banebrytende teknologi for å vise dynamisk innhold i trykksaker. ARRG har i dag et godt samarbeid med VG, der man i fellesskap utforsker måter å kombinere AR-teknologien med tradisjonell avisdrift, sier Jan Andre Johnsen i teknologiselskapet.

Powered by Labrador CMS