Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Det var knyttet høye forventninger til NRKs nye dramaserie «Mammon», som hadde premiere forrige onsdag. Hele 997.000 seere fikk med seg første episode, som fikk strålende anmeldelser av kritikerstanden, men ble møtt av mer blandede reaksjoner i sosiale medier, og spesielt fra seere i mediebransjen;
- Mammon er så lite troverdig at de heller burde ha laget den som musical. Har skrudd av for godt, skev politisk redaktør Frank Rossavik i Bergens Tidende på Twitter.
- Jaha? Økokrim inn i redaksjonen? Manusforfatterne stryker i samfunnsfag. Latterlig og lite troverdig, skev Jan Gunnar Furuly i Aftenposten, avisen som fungerer som inspirasjonskilden for hovedpersonens arbeidsplass; Aftenavisen.
Les mer:
Seertallene på gårsdagens episode viser at de aller fleste har valgt å følge serien videre. Episoden hadde et snitt på 918.000 seere og en andel på 50 prosent. Det er en nedgang på 79.000 seere og 4 prosentpoeng fra premieren.
- Det at vi kommer over 900.000 seere på andre episode er kjempebra. Vi forventet at det ville synke litt etter en premiere hvor vi har hatt stor oppmerksomhet, fordi folk da også går mer over på nett og ser det på andre måter, sier dramasjef Ivar Køhn i NRK til Kampanje.
Han mener seertallene viser at serien har falt i smak hos seerne.
- Dette er et veldig tydelig signal fra seerne om at dette er en serie de liker.
- Hvordan har du oppfattet debatten etter første episode?
- Jeg oppfatter debatten som et uttrykk for engasjement og at det finnes ulike meninger, kanskje spesielt i journalistmiljøet om journalister. Noe har vært negativt, mens veldig mye har vært positivt. For vår del er det ingenting som er bedre enn at folk diskuterer seriene våre.
- Tror du vi vil få se en dramaserie på NRK gå på lufta uten at den skaper debatt?
- Nei, jeg håper ikke det. Vi håper alle seriene vi lager skal skape engasjement.