Foto: Heiko Junge / SCANPIX

Blir like stort som Operaen

Mediesenteret i forbindelse med et mulig Oslo-OL i 2022 vil bli like stort som Operaen.

Publisert Sist oppdatert

Planleggingen rundt et nytt norsk vinter-OL er i full igang. Innen sommerferien skal både Oslo kommune og Norges Idrettsforbund ta stilling til om de vil gå videre med en OL-søknad, men en arbeidsgruppe på fire personer har fått ansvar for å koordinere utredningen og i full sving allerede. Byråd Ola Elvestuen sier det er tre forutsetninger for at Oslo skal søke om å arrangere OL.

- Det må være et ønske fra idretten, og en støtte for søknaden hos folket. Å arrangere vinter-OL er en nasjonal begivenhet. En OL-søknad må være på vegne av landet, ikke noe vi gjør alene. Til slutt må det være enighet mellom idretten, staten og Oslo om kostnadsfordeling. Jeg synes det er for tidlig å stille krav eller problematisere hvem som skal ta hvor stor andel av regningen. Alle parter må bidra. Men uten finansiell enighet er det ikke grunnlag for å søke, sier byråd Ola Elvestuen til Aftenposten.

Forrige gang man vurderte OL-søknad i Oslo, var deltagerlandsby og mediesenter planlagt i Bjørvika. Her er byggingen av ny bydel allerede i gang. Dermed må man finne andre tomter.

Idrettspresident Børre Rognlien mener mediesenteret er den største uløste utfordringen i forbindelse med Oslos OL-søknad.

- Mediesenteret vil bli et nytt signalbygg for Oslo. Vi snakker ca. 40 000 kvadratmeter, et bygg på størrelse med Operaen. Utfordringen er både hvor skal det ligge, og hva etterbruken kan være. Her må man spørre seg hvem som har det store plassbehovet? Hva trenger for eksempel Rikshospitalet? Hva trenger NRK og andre store bedrifter eller institusjoner, spør Rognlien.

Et kostnadsoverslag for lekene vil først være klart når NIF og Oslo eventuelt søker om statsgaranti i 2013.

Powered by Labrador CMS