Dette går rett hjem!

Den store reisen samler stadig flere seere. Se rekordtallene her.

Publisert Sist oppdatert

Tiende episoden av «Den store reisen» på NRK1 sist lørdag ble sett 1.005.000 seere. Det er første gang serien bryter milliongrensen. Markedsandelen i riksuniverset (12+) var 59,2 prosent.

NRK og produksjonsselskapet Strix er blitt beskyldt for å benyttet uetiske metoder i forbindelse med produksjonen av serien. Tidsskriftet Ny Tid avslørte at waorani-indianerne i Ecuador ikke lever så primitivt som det serien «Den store reisen» viser.

- Det har vært uklart i vår presentasjon til publikum om programmet var dokumentarisk eller ikke. Vi burde ha vært tydeligere, sa Hans-Tore Bjerkaas da Kringkastingsrådet behandlet saken.

Rådet mener NRK burde ha informert bedre om at tv-programmet er et realityprogram, og ikke en dokumentar.

Les også: Mener NRK og Strix bløffer

Les også: Omstridt jungel-reality øker

Les også: NRK tar selvkritikk

Powered by Labrador CMS