Fra arkivet

Mai 1999

Publisert
Medier

Suksesser i Sverige, flopper i Norge:

Robinson neste fiasko?

De topper i Sverige og flopper i Norge. Flesteparten av de brede tv-suksessene i Sverige går ad dundas eller får dårlig mottakelse i Norge.

Tekst: Lasse Gimnes

TV3 i Norge satser på Robinson kommende tv-høst. Ny fiasko - eller endelig en suksess? Svaret får du først etter sommeren.

Tidligere TV3-sjef Kalle Lisberg uttalte til Kampanje i januar at hvert Robinson-program koster mer enn en million kroner. Ikke rart spenningen er høy foran høstens premiere. Det kreves rekordstore seerantall for at Robinson isolert sett skal bli en kassasuksess. Men Robinson kan gi positive synergier til andre programmer på samme kanal. Da blir regnestykket meget komplisert.

Programmets inntekter avhenger av antall seere i reklameblokkene og eventuelle sponsor-kontrakter. Et program som Robinson må fort passere 500 000 seere for å gå i balanse.

Kampanje har tidligere skrevet at Hydro Texaco og Kodak har satset en million kroner hver på Robinson. Dette dekker imidlertid kostnadene til kun to programmer.

Trist statistikk

Et av eksemplene på tidligere fiaskoer er gigantsatsingen Fangene på fortet til rundt 700 000 kroner per program. Med tidligere skistjerne Gunde Svan i spissen, ble Fangene på Fortet en stor suksess på TV4 i Sverige. På det meste hadde programmet 3,1 millioner seere, nærmere bestemt i januar 1996. I Norge lå samme program stort sett mellom 75 000 og 200 000 seere på TV3. Høsten 1996 var snittet på 88 000 seere.

Med Komplottet var samme TV3 i Norge sikre på å få en knallsuksess. På svenske TV3 hadde nemlig familieserien med navnet Blåsningen der borte, gått rett hjem med 666 000 seere i snitt og 865 000 på topp. Serien fikk svært mye oppmerksomhet i norske medier før den kom på skjermen. Den startet godt, men falt pladask. I snitt hadde Komplottet 163 000 seere høsten 1996.

Det skal i rettferdighetens navn sies at serien ofte fikk pene kritikker i avisene. Og det bør legges til at TV3 Sverige har dobbelt så mange potensielle seere som søsterkanalen her hjemme. TV3 Norge måtte ut med en snau million kroner per program.

- Å tilpasse programkonsepter fra andre land er både vanskelig og utfordrende. Mye skal klaffe. Man skal ha riktig programleder, nøkkelpersoner og forfattere. De fleste av TV3s pan-skandinaviske adopsjoner av programformater har vært vellykkede, sier programansvarlig Jan Arild Slinning i TV3 Norge.

- Egenproduksjoner som Komplottet, Fangene på fortet og Etterlyst har uten tvil vært med på å skape TV3s norske profil, sier Slinning.

Flere fiaskoer

Også andre kanaler har fått erfare at det som slår til i Sverige, ikke nødvendigvis blir suksess i Norge.

BingoLotto er for lengst blitt svenskenes nasjonalprogram. Leif Loket Olsson er trolig svenskenes største helt, litt bak kongeparet og Bjørn Borg. Lørdag 23. desember 1995 hadde programmet 3,1 millioner seere på svensk TV4. TV 2 i Norge prøvde seg med samme konsept. Våren 1994 opplevde programleder Tore Holden 166 000 seere i snitt, og programmet ble raskt tatt av luften. Her bør det legges til at svenskenes organisering av loddsalg med idrettsbevegelsen er en viktig årsak til suksess i vårt naboland.

Oppdraget er et annet underholdningsprogram som har toppet i Sverige og floppet her hjemme. På svenske TV4 var det Kristin Kaspersen som styrte programmet. Ingunn Kyrkjebø prøvde samme program på TV 2. Oppdraget lå på rundt 150 000 seere her hjemme og rundt en million seere på TV4.

- Vi nordmenn liker å kalle oss spesielle, og i forhold til tv-vanene kan vi nok også se distinkte forskjeller. Jeg tror likevel oftest det er selve gjennomføringen av et format som skiller suksess fra fiasko, uansett land. Dramaturgi, rollebesetning, programledelse og timing er nøkkelord i denne sammenhengen. I tillegg er det av avgjørende betydning hvilken konkurranse programmet har, og i hvilken sendetid det går, sier Trygve Rønningen, som programmerer både TV 2 og TVNorge.

Sistnevnte kanal har også hermet etter svenskene. Den desidert største floppen i så måte ble Venner og fiender som er stanset i produksjon etter 170 episoder. I april lå seertallene på rundt 90 000. For TVNorge var dette katastrofale seertall i forhold til hva de betalte for serien. Men i Sverige - der ble programmet en fulltreffer.

Suksess på mandag

Men det finnes også hederlige unntak som viser at svensker og nordmenn kan falle for de samme konseptene på tv. Et av dem er Mandagsklubben, som er å finne på Kanal 5 i Sverige. Samme konsept ble kjøpt inn av TVNorge - og er fremdeles kanalens desidert største seersuksess med et publikum som sist sesong lå rundt 300 000.

- Det er vanskelig å si om nordmenn og svensker har ulik tv-smak. Det som er sikkert, er at det er langt flere debattprogrammer på norsk tv enn på svensk. Sånt fungerer ikke bra i Sverige, sier Mats ãbrink, programsjef i svenske Kunnskaps-TV til Kampanje.

Samme mann har tidligere hatt en finger med i spillet både til programmeringen av TVNorge og TV3.

- Om programmet blir en suksess eller ikke, er også avhengig av når det sendes og på hvilken kanal. Mange av suksessene i svensk tv er blitt sendt på norske TV3, sier ãbrink

Fiasko: Oppdraget med Ingunn Kyrkjebø floppet på TV 2

Fiasko: BingoLotto med Tore Holden floppet på TV 2.

Fiasko: Venner og Fiender floppet på TVNorge.

Fiasko: Komplottet med Leif Erik Forberg floppet på TV3.

Fiasko: Fangene på fortet med Nils Ole Oftebro floppet på TV3, men kanalen prøver igjen.

Suksess eller fiasko: TV3 er klare med kostnadstunge Robinson kommende tv-høst.

Powered by Labrador CMS