Kritisk: - Hans fortid, både fra SV og nå som medlem i Arbeiderpartiet, er en utnevnelse i tråd med det jeg hadde fryktet og forventet, sier Frps Øyvind Korsberg. Foto: Børge Sandnes/FrP Media

Frp: - Som fryktet

Den politiske opposisjonen ønsker ny NRK-sjef og Arbeiderparti-medlem Thor Gjermund Eriksen lykke til. - Ap-tilknytning er uheldig, sier Frps Øyvind Korsberg.

Publisert Sist oppdatert

Klokken 14.00 i dag blir NRKs nye kringkastingssjef offentliggjort. TV 2 var først ute med å melde om at det er konsernsjef Thor Gjermund Eriksen i Amedia som får jobben, og senere har dette blitt bekreftet fra flere hold.

Eriksen kommer fra den nylig sammenslåtte Amedia, som består av tidligere A-pressen og Edda Media, men har også politisk bakgrunn. Han var i flere år medlem av sentralstyret i SVs ungdomsorganisasjon, men meldte senere overgang til Arbeiderpartiet. Han har blant annet vært personlig rådgiver for Erik Solheim og byrådsekretær for Raymond Johansen.

Eriksen blir den femte kringkastingssjefen med tilhørighet til Arbeiderpartiet.

I Kampanjes portrett av Eriksen fra mai i år, sier han følgende om det som av enkelte ble sett på som et strategisk trekk for å ha partiboka i orden:

- Nei... det er... for å si det sånn... Å spekulere i om det er en fordel eller en ulempe, er jo helt tullete. Det avgjørende er om man vil flagge en tilhørighet eller ikke.

- Det vil du jo?

- Ja. Jo. Ja, men jeg er et passivt medlem. Men det ligger jo et engasjement i bånn. Jeg er blitt mer opptatt av det å drive en fornuftig næringspolitikk og synes Arbeiderpartiet har en fin balanse mellom en god offentlig sektor og et fornuftig skattenivå samtidig som man er opptatt av at private bedrifter må få utvikle seg. Man ser en tendens til at ledere ikke skal flagge noe som helst og at det ses som mistenkelig å melde seg inn i et parti. Jeg synes mange flere burde flagge et standpunkt, jeg er stolt av det. Det handler om samfunnsengasjement.

Les mer:

Her er den nye NRK-sjefen

- Uheldig
Fremskrittspartiets kulturpolitiske talsmann Øyvind Korsberg reagerer på at NRK-styret har hentet inn en ny sjef må så tette bånd til Arbeiderpartiet.

- Hans fortid, både fra SV og nå som medlem i Arbeiderpartiet, er en utnevnelse i tråd med det jeg hadde fryktet og forventet. Partiboka må være i orden hos den nye kringkastingssjefen. Jeg synes det er uheldig at den største medieaktøren i Norge, som blir finansiert over statsbudsjettet, får en person som er så knyttet opp til et bestemt politisk miljø. Vil fortsette å kalle NRK for ARK, sier Korsberg til Kampanje.

- Jeg hadde sett for meg en partipolitisk nøytral person i den viktigste jobben i norsk media. Alle parter hadde vært tjent med å slippe å stille spørsmål om politisk habilitet.

- Hva blir den største utfordringen til Eriksen?

- Han kommer nok til å gjøre som de andre forgjengerne og sørge for å pleie et godt forhold til Arbeiderpartiet, høste politisk goodwill hos dem og få behagelige budsjett å jobbe med. Blir det borgerlig regjering, tror jeg det blir en ganske radikal omlegging av finansieringen av NRK. Vi kan ikke ha en gammeldags og konkurransevridende måte å finansiere NRK på. Det betyr en klar gjennomgang av hva NRK skal drive med i fremtiden.

- Har du en hilsen til den nye NRK-sjefen?

- Jeg ønsker han selvfølgelig lykke til fra Fremskrittspartiet. Vi skal være konstruktive og fremtidsrettet i diskusjonen med NRK. Vi har hatt en veldig god dialog med Hans-Tore Bjerkaas. Jeg vil gi han all den honnør vi kan gi. Han har vært utrolig dyktig og profesjonell og vært en veldig god sjef for NRK og en veldig god NRK-leder overfor alle partiene på Stortinget. Han kommer vi uten tvil til å savne. Eriksen har store sko å fylle, men vi skal sørge for et godt samarbeid.

- Skal ikke bruke det mot han
Også Høyres kulturpoltiske talsmann Olemic Thommessen ønsker Eriksen lykke til i sin nye stilling.

- Vi kjenner han jo som sjef for A-pressen, hvor han har ledet oppkjøpet av Edda Media. Det er jo all grunn til å tro at han har en solid bakgrunn og betydelig styrke med tanke på organisatoriske spørsmål i alle fall. De tror jeg det kan bli bruk for i NRK i årene som kommer. Vi merker oss selvfølgelig at han har partipolitisk tilknytning, men skal ikke bruke det mot han foreløpig.

- Er du overrasket over at NRK-styret henter ny sjef medtilknytning Arbeiderpartiet?

- Nei, det er jeg egentlig ikke. William Nygaard (styreleder i NRK, red.anm.) og kulturministeren har tidligere signalisert at det skulle være god kontakt mellom departementet og NRK i denne saken. Det kan det vel tyde på at det har vært. Men han er jo kvalifisert, så det er grenser for hvor mye nummer jeg vil gjøre av det.

Høyre har varslet en hardere linje overfor NRK dersom de kommer til makten neste år.

- Vi er jo opptatt av at NRK ikke skal bli en for krevende konkurrent i privat sektor. Jeg ser ikke på det som som problematisk. Det er en politisk avgjørelse som vi vil løse gjennom en kringkastingslov eller allmennkringkastingsplakat. Det er ikke noe en kringkastingssjef kan influere noe på.

Powered by Labrador CMS