Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Administrerende direktør og ansvarlig redaktør Torry Pedersen i VG var på plass på Schibsteds kvartalpresentasjon tidligere i dag for å fortelle om avishusets ledende posisjon i overgangen fra papir til digitalt.
- Det går rimelig greit for VG. Det kan overraske de av dere som leser mediekommentarer som legger overraskende stor vekt på papiravisen når vi står midt i en medietransformasjon, sa Pedersen innledningsvis.
Les mer:
- Skal ta Romerikes blad
For selv om mediehuset har mistet halvparten av papirleserne sine på ti år, har veksten på nett og mobil ført til at VGs totale dekning har økt med 70 prosent siden 2003. Nå skal flere av disse leserne konverteres til digitale abonnenter, og Pedersen forteller at de i stillhet har jobbet med å videreutvikle betalingsproduktet VG+, som ble lansert i 2010.
- Produktet er bedre og vi har blitt flinkere til å integrere VG+-stoff i trafikkmaskinen VG.no. Vi skjønner bedre forskjellen på saker som gir mye trafikk og saker som gir mange abonnenter. Vi er også blitt bedre til å løse churn-problematikken (den gjennomsnittlige tiden en kunde er abonnent, red. anm). Vi er ikke vant til å jobbe med abonnement, sier Pedersen til Kampanje.
I 2013 har VG+ vokst fra å være Norges 40. største avis målt i antall abonnenter, til å bli Norges 11. største.
- Vi passerte Sunnmørsposten i Ålesund i forrige uke. Den neste vi skal ta er Romerikes blad. Det gjør vi før året er omme.
Strammer grepet
Sunnmørsposten hadde et opplag på 29.199 i 2012. Romerikes blad hadde et opplag på 30.176. Pedersen bekrefter overfor Kampanje at VG+ dermed har rundt 30.000 betalende abonnenter.
- Hvor mange av de som klikker på disse sakene blir abonnenter?
- Det tallet har jeg ikke her, men vi får flere hundre nye abonnenter på våre beste dager.
Hovedutfordringen nå er å holde på dem, ifølge Pedersen.
- Vi klarer å få mange inn, så nå må vi jobbe med abonnentmentforvaltningen.