Høyre vil kutte i lisensen

Høyres kulturpolitiske talsmann Olemic Thommesen varsler lisenskutt på 500 millioner kroner som følge av det nye opplegget for NRK-lisens.

Publisert Sist oppdatert

Stortinget fattet like før jul et vedtak om at NRK skal inntektsføre lisens for 14 måneder i 2007. Arkitekten bak var NRK-styreformann Hallvard Bakke. Nå vil Thommesen kutte i lisensen.

– Dersom regjeringen står fast på Hallvard Bakkes skisse, så innebærer det at den lisensen som kreves inn i 2007, bare gjelder for ti måneder. Da må vi tilbake og redusere den totale lisensen, sier Thommesen til Dagens Næringsliv.

Bakkes modell går ut på at lisensbetalerne fortsatt betaler det samme beløpet to ganger i året, men at det i 2007 blir inntektsført 14 måneders inntekt. Januar og februar ble betalt ved forrige innbetaling, samtidig som årets to innbetalinger dekker tolv måneder. NRK får ved denne ordningen en likviditetsmessig gevinst på 550 millioner kroner, skriver Dagens Næringsliv.

Powered by Labrador CMS