- Jeg lover ingen silkehansker

Tegner Per Elvestuen kom på kant med DN-ledelsen. Nå er han klar for jobb hos konkurrenten E24.

Publisert Sist oppdatert

Det er ikke hver dag norske avistegnere går fra jobber i norske papiraviser til tilsvarende stillinger i nettavisene. Men nå er det klart at Per Elvestuen blir den første politiske karikaturtegneren på internett i Norge.

Etter 21 år i Dagens Næringsliv takket tegneren nylig ja til en gullkantet sluttpakke på to og en halv årslønn. Han rakk knapt å forlate avisen hvor han en gang ble hentet inn av daværende DN-redaktør Kåre Valebrokk før sønnen Per Valebrokk, redaktør i næringslivsnettstedet E24, ga ham ny jobb. Lørdag blir hans første tegning publisert på E24. Slik sett holder han seg til samme næring.

- Rett fra ryggmargen
- Per er en av Norges desidert skarpeste avistegnere, og noe av det beste vår konkurrent har hatt. Vi gleder oss til å følge Pers strek på E24, og synes det blir spennende å prøve ut kombinasjonen av Pers tegn og tekst, sier Valebrokk til E24 .

I tillegg til å publisere Elvestuens velkjente karikaturtegninger, skal tegneren for første gang skrive egne tekster til tegningene. Under tegningene ryddes det plass til debatt - som skal styres av leserne. Elvestuen skal selv delta i debatten.

- Jeg lover ingen silkehansker. Jeg svarer reaksjonært, radikalt og rett fra ryggmargen, sier Elvestuen til VG.

Brøt med DN
Elvestuen har tidligere fortalt at det ble umulig å fortsette som tegner i Dagens Næringsliv.

- Jeg følte det var manglende forståelse for tegnerens rolle. En tegner må ses på som avisas frieste stemme, tegningen en arena for meningsbrytning. Den forståelsen føler jeg ikke er hundre prosent til stede hos ledelsen i DN, sa Per Elvestuen til fagbladet Journalisten på spørsmål om hvorfor han tar sluttpakke.

DN-redaktør Amund Djuve kommenterer Elvestuens overgang til E24: - Ønsker Elvestuen lykke til

Foto: Frode Hansen.

Powered by Labrador CMS