Ikke skremt: P4-sjef Kalle Lisberg lar seg ikke skremme av radiokonkurrentene. Foto: SCANPIX

Lisberg: - Vi frykter ingen

P4 var den eneste riksdekkende kanalen som mistet lyttere i 2010. - Hittil i år ser det veldig lovende ut, sier P4-sjef Kalle Lisberg til Kampanje.

Publisert Sist oppdatert

Artikkelen er oppdatert med kommentarer fra Radio Norge-sjef Bente Klemetsdal.

Norges største kommersielle radiokanal, P4, oppnådde i 2010 en markedsandel på 21,1 prosent mot en tilsvarende andel på 22,4 prosent i 2009. Samtidig vokste både den kommersielle konkurrenten Radio Norge og NRK P1.

P4-sjef Kalle Lisberg forklarer nedgangen slik:

- Det var tøff konkurranse, særlig fra NRK . Og så hadde P4 et veldig godt år å måle seg mot i 2009. I markedsandel og antall lyttere er vi imidlertid nå på 2008-nivået, noe vi er fornøyd med i et krevende og tøft marked. For tiden er vi igjen landets største stasjon i målgruppen vår, 20-50 år, sier Lisberg til Kampanje.

- Konkurransen er skjerpende
Han regner ikke med ytterligere fall i år.

- Niks, vi regner ikke med nytt fall. Vi jobber hver dag for å få enda flere lyttere og mot slutten av fjoråret og hittil i år ser det veldig lovende ut, sier Lisberg.

- Radio Norge er blitt større og oppnådde sin høyeste andel noensinne i fjor. Frykter du konkurransen fra denne kanalen?

- Vår største konkurrent om lytterne er jo faktisk NRK P1, men vi følger selvsagt med på alle. Vi frykter ingen, og konkurransen er bare skjerpende. P4 skal fortsette å være P4, og bli litt bedre hele tiden, sier Lisberg.

- Blåser av løftene
- Hvorfor lykkes Radio Norge bedre enn gamle Kanal 24? Har de lært av P4?

- Det skulle ikke mye til for å gjøre det bedre enn Kanal 24. Det nye er at de blåser en lang marsj i løftene som Kanal 24 ga Valgerd Svarstad Haugland for å få konsesjonen. Utrolig nok slipper de unna med det hos Medietilsynet! sier P4-sjefen.

- Medfører ikke riktighet
Radio Norge misliker uttalelsene til Lisberg.

- Både P4 og Radio Norge har flere ganger fått kritikk fra Medietilsynet. Noen ganger er vi enige, andre ganger uenige med tilsynet for medier. Det er nemlig lov til å ha tolkninger. Samtidig som vi kan ha uenigheter om ulike problemstillinger. Lisberg prøver å fremstille Radio Norge som en radiostasjon som driver ulovlig og et Medietilsyn som lar alt passere. Sjefen i P4 vet godt at dette ikke medfører riktighet, sier Radio Norge-sjef Bente Klemetsdal til Kampanje.

LES HELE SAKEN: Slår tilbake mot Lisberg

Til tross for nedgangen i fjor, mener Lisberg at utsiktene for 2011 er gode.

- Som en del av MTG-konsernet oppgir vi ikke enkeltresulater, men som vi sa i rapporteringen for tredje kvartal i fjor hadde radio en god vekst sammenlignet med året før. Vi ser positivt på mulighetene i det nye året både for P4 og P5, sier radiotoppen til Kampanje.

Økte mest
Radio Norge ble den kommersielle vekstvinneren av de riksdekkende radiostasjonene fra 2009 til 2010. Kanalen fikk 58.000 nye daglige lyttere. Det viser tall fra TNS Gallup.

I daglig antall lyttere oppnådde P4 1.111.000 lyttere i 2010 mot 1.152.000 året før. Radio Norge økte fra 631.000 lyttere i 2009 til 689.000 lyttere i 2010.

Størst av radiokanalene var derimot NRK P1 med en daglig dekning på 1.792.000 i 2010 mot 1.733.000 i 2009. NRK P2 oppnådde 314.000 lyttere og NRK P3 439.000 i daglig dekning i 2010.

- Viktig med kommersiell vekst
Kanalsjef Kristoffer Vangen i Radio Norge gleder seg over 2010 og at avslutningen på året var spesielt sterk.

- I kvartal nummer fire i 2010 hadde vi en markedsandel på 11,3 prosent av radiolyttingen i Norge. Aldri har vi hatt en høyere markedsandel. I antall lyttere per dag var snittet på hele 759.000 i det samme kvartalet. Det er tall vi er stolte av, sier Vangen.

P4 hadde 1.103.000 lyttere per dag i fjerde kvartal 2010. For NRK P1 var antall daglige lyttere på 1.772.000 i fjerde kvartal.

- Vi har lagt et meget godt 2010 bak oss. Økningen har vært stor og Radio Norge har virkelig kommet på offensiven, sier kanalsjef Kristoffer Vangen i Radio Norge.

- NRK er helt klart den store og dominante aktøren her til lands. For Radio Norge er det også viktig at de kommersielle kanalene øker sin andel av den totale radiolyttingen, sier Vangen.

Markedsandeler i radiomarkedet, riksuniverset (12+) 2010-2009

Radiokanal

2010

2009

NRK P1

53,9 %

53,3 %

P4

21,1 %

22,4 %

Radio Norge

9,8 %

9,1 %

NRK P3

5,9 %

5,1 %

NRK P2

5,8 %

5,1 %

P5

1,1 %

Storbyradioen

1,0 %

2,0 %

NRJ+

0,7 %

Metrostorby

0,7 %

Kilde: TNS Gallup.

Powered by Labrador CMS