Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
– Det pågår en kamp mellom eierne og redaksjonene om hvor ressursene skal gå. Vi er opptatt av å sikre at det er nok ressurser i redaksjonene til å videreutvikle og satse på kvalitetsjournalistikk på alle plattformer, sier Elin Floberghagen til Dagens Næringsliv.
Under landsmøtet i Norsk Journalistlag ble det vedtatt å sette ned et eget eierskapsutvalg som skal kartlegge og analysere eierskap i norske mediebedrifter.
– Vi må bygge en organisasjon som er istand til å kjempe mot færre og mer profesjonelle eiere som kun tenker profitt. NJ er opptatt av et godt og spredt medieeierskap, og hvis ikke vi er tydelige på dette spørsmålet, så spiller vi oss selv ut over sidelinjen, sier hun til Dagens Næringsliv.
Floberghagen er bekymret over Mecom og David Montgomery som eier i Edda Media.
– Det er absurd at man sparker journalister i bedrifter som går med store overskudd. Mecom er en ny eier som vi følger meget tett, og hvor vi jobber med spørsmål knyttet til eierskapet. Vi frykter også økt gjenbruk og syndikalisering av stoff, sier Floberghagen.