Lokker seere: EM-kvalifiseringskampen mellom Norge og Danmark lørdag trakk over én million seere. Her jubler Erik Huseklepp (midten) og de norske spillerne etter utligningsmålet. Foto: Lise Åserud/SCANPIX

Mest sett på tv

Drillos skjøv seermagneten «Nytt på nytt» ned fra førsteplassen og inntok seertoppen. - Tallene er gledelige og viser igjen at landslaget under Drillo engasjerer, sier TV 2-redaktør.

Publisert Sist oppdatert

EM-kvalifiseringskampen mellom Norge og Danmark lørdag kveld ble sett av 1,173 millioner seere. Det ga TV 2 en markedsandel på 62,0 prosent. Forrige kvalifiseringskamp på hjemmebane mot Portugal i september i fjor hadde 932.000 seere og andel 54,5 prosent.

Landskampen lørdag var det mest sette tv-programmet på norsk tv forrige uke. «Nytt på nytt», som vanligvis er det mest sette programmet uke etter uke, ble sett av 1,143 millioner seere. Det ga statskanalen en markedsandel på 64 prosent.

Siste gang en landskamp med Norge på TV 2 hadde like høye seertall var play-off kampene mot Spania i november 2003. De to kampene ble fulgt av 1,205 millioner og 1,196 millioner seere. Finalekampen i fotball-VM i fjor sommer mellom Nederland – Spania ble sett av 1,288 millioner seere, altså drøyt 100.000 flere seere enn lørdagens kamp.

- Tallene er gledelige og viser igjen at landslaget under Drillo engasjerer. Da Erik Huseklepp satte inn 1-1-målet var det godt over 1,2 millioner seere og det er moro at så mange tok del i den opplevelsen, sier sportsredaktør Vegard Jansen Hagen

- Stigningen i interessen er jo markant. Fra 932.000 serree og markedsandel 54,5 prosent på Norge-Portugal i fjor høst til 1,17 og 62 prosent nå, sier Jansen Hagen.

TV 2 gleder seg over at det norske landslaget fortsatt ligger godt an til å kvalifisere til neste års fotball-EM i Polen og Ukrania, et mesterskap svenske TV4 har rettighetene til.

- Spillemessig var det jo ikke noe fyrverkeri, men nerven er der hele veien og nå lever spenningen videre i EM-kvalifiseringen. Det er vi, i likhet med Drillo, svært glade for, sier Jansen Hagen.

Powered by Labrador CMS