Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Tirsdag kjøpte Schibsted 15,1 prosent av aksjene i TV4, og er nå den tredje største eieren med 20,1 prosent av aksjene. Mediekonsernet vil nå ha sine folk inn i styret og det har fått MTG, som er den fjerde største aksjonæren, til å reagere. MTG eier 15,1 prosent i TV4, men har ikke hatt noen representant i tv-kanalens styre siden Stenbeck-selskapet ble kastet ut av TV4s styrerom i 1998. Administrerende direktør Hans-Holger Albrecht i MTG mener konsernet må få plass i styret igjen hvis Schibsted får innpass.
– Dersom Schibsted får styreplass, er det klart vi burde ha det også, sier administrerende direktør Hans-Holger Albrecht til Dagens Industri.
Han poengterer at det har vært et ståene krav fra MTG de siste årene. MTG-toppen konstaterer at konsernets post nå har en markedsverdi på 410 millioner norske kroner, etter at Schibsted betalte dette for en like stor post tirsdag. Han vil imidlertid ikke kommentere hva MTG akter å gjøre med sin post.
– Vi må analysere situasjonen og få en oversikt over hva alle parter egentlig vil med TV4, sier Albrecht til Dagens Industri.