Notar-skandale blåste over i mediene

Notarskandalen i januar tidoblet antallet artikler i norske medier om selskapet. Synligheten falt imidlertid tilbake til et mer normalt nivå de to påfølgende månedene.

Publisert Sist oppdatert

Med over 530 presseoppslag i januar 2006 satte det skandalerammede eiendomsmeglerselskapet ny rekord i antall oppslag på Norsk Samfunnsbarometers eiendomsmeglerindeks.

– Notarsaken var et av tidenes tristeste øyeblikk for den norske eiendomsmeglerstanden. I løpet av noen januaruker ble Notar i Bergen fratatt all troverdighet gjennom meglernes videresalgspraksis og egenhandel. Samtidig antyder håndteringen av saken at Notar ikke var villige til å rydde opp i ukulturen, og selskapet i stedet satset på kommunikasjonskosmetikk, sier Geir Bjørlo i Geelmuyden.Kiese i en melding.

Notar har siden holdt en langt lavere medieprofil, og selskapet hadde kun rundt 50 og 60 oppslag i henholdsvis februar og mars.

– Selv om den kollektive hukommelsen ofte kan synes kort, er erfaringene fra tilsvarende kriser at det tar lang tid å gjenoppbygge tillit og omdømme. For å ha en bærekraftig, formålstjenelig og høy synlighet må selskapet ha troverdighet. Her synes det som om Notar i Bergen har en vei å gå, sier Bjørlo.

Norsk Samfunnsbarometer er et samarbeidsprosjekt mellom Geelmuyden.Kiese, Retriever Norge og InFact.

Powered by Labrador CMS