- Reiselivet er ingen budsjettaper

PR-strateg mener ingen kan være skuffet over satsingen på markedsføring av Norge. – Norge er nordisk budsjettvinner, sier Bjørn B. Jacobsen som krever mer igjen for pengene.

Publisert Sist oppdatert

I gårsdagens forslag til statsbudsjett kom det frem at regjeringen foreslår en økning på to millioner kroner til markedsføring av Norge i 2012, det er en økning på fattige 0,8 prosent og mindre enn den generelle prisveksten.

Totalt setter regjeringen av 252 millioner kroner til Norges-reklame neste år, noe som fikk blant annet NHO Reiseliv til å uttale seg kritisk.

- Vi er skuffet over at regjeringen ikke har økt midlene til Innovasjon Norge. De burde minimum ha dekt opp kostnadsveksten, sa Knut Almquist, administrerende direktør i NHO Reiseliv.

Men NHO Reiseliv får ingen sympati fra PR-strateg Bjørn B Jacobsen i Republik Communications.

- NHO Reiseliv og Virke Reise er skuffet og kritisk til statsbudsjettet. I Sverige og Danmark ville deres søsterorganisasjoner sprettet champagnekorkene om Visit Sweden eller Visit Denmark hadde fått 252 millioner kroner til markedsføring I 2012. De får henholdsvis 133 og 125 millioner kroner mindre enn Innovasjon Norge, sier PR-strateg Bjørn B Jacobsen i Republik Communications til Kampanje.

Taper turistkampen
Jacobsen, som har arbeidet med turist- og besøksindustrien i Norden i en årrekke, mener Innovasjon Norge, som forvalter pengesekken, har nok av midler til å markedsføre Norge.

- I år og i 2012 bruker regjeringen over en halv milliarder kroner til markedsføring av Norge som turistprodukt. Likevel taper vi på innkommende turisttrafikk i år fra store volummarkeder som Tyskland, Sverige og Storbritannia, sier han.

Jacobsen legger frem tall som viser at den norske turisttrafikken kun har økt med 1,6 prosent fra januar til august i år. Den største turistveksten kommer fra USA (+4,5%) og Spania (+6,6%), men veksten holder ikke til noen topplassering.

Med et budsjett på 140 millioner svenske kroner i år og også i 2012, viser Jacobsen til at Sverige økte turisttrafikken uavbrutt i Sverige de siste seks årene.

- Sverige er markedsleder
- Virkeligheten er at ingen annen nordisk regjering er i nærheten av å bevilge så store beløp til turistmarkedsføring som tilfellet har vært i Norge de senere år. Likevel er det Sverige som er nordisk markedsleder, og det er viktig at vi spør oss hvorfor det er slik - hvorfor verdensproduktet Norge ikke entrer den internasjonale scenen for fullt, sier Jacobsen.

PR-strategen mener de to største reiselivsorganisasjonene NHO Reiseliv og Virke må slutte å sutre.

- Norsk reiseliv har veldig mye å tjene på å gå fra sutring og skuffelser, til et mer konstruktivt stemmeleie, og legge opp til et offensivt og innovativt samarbeid, der de kan fronte viktige utfordringer sammen, til beste for næringen, sier han.

- Hva skal vi gjøre annerledes i Norge i dag?

- Det er oppsiktsvekkende at det over år har vært et såpass ensidig mas om mer penger til markedsføring av Norge, uten at vi har hatt en eneste seriøs og grundig faglig debatt om hva pengene brukes til. Dette i tillegg til viktige spørsmål som hvorfor vi ikke satser større ressurser på vinnere som Oslo, Bergen og storbyene sammen med fjord og fjell-produktet. Objektivt sett har Norge det mest sammensatte og i særklasse mest spektakulære turistproduktet av alle nordiske land, sier Jacobsen.

- Norge er ikke dyrt
- Norge er for dyrt er det mange som hevder?

- Nei, Norge er ikke dyrt. Denne type kommentarer må vi skrinlegge. Kvalitetsprodukter koster enten det er biler, klær eller reiser og opplevelser. Norge er et premium turistprodukt med kvaliteter og verdier millioner av kjøpesterke mennesker verden over mer enn gjerne vil oppleve, hvis de bare visste om oss, og hva vi har å by på, sier PR-strateg Bjørn B Jacobsen i Republik Communications Oslo.

Trøst i Danmark
Trøsten får være at den store taperen på turistfronten i Norden heter Danmark.

- Etter noen tøffe år håper dansk turistindustri at ny ledelse i VisitDenmark, og løfter om frisk satsing fra den nye regjeringen, vil bidra til en etterlengtet fremgang for hele Danmark, sier Jacobsen.

Han legger likevel til at danskene kun har halvpartene av ressursene som Norge besitter med et markedsføringsbudsjett i år på mer enn 113,4 millioner danske kroner, eller rundt 125 millioner norske kroner, noe som trolig blir budsjettvolumet også i 2012.

Powered by Labrador CMS