Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Inntektene til landets største pr-byrå vokste med 15.5 prosent i 2010 sammenlignet med året i forveien. Dermed landet byråinntektene i Gambit Hill&Knowlton på 82 millioner kroner, mot 71 millioner kroner i fjor.
Den nye toppsjefen i Gambit, Ole Tom Nomeland, sier byrået tar markedsandeler og har en relativ vekst som er sterkere enn de fleste store byråene over tid. Driftsresultatet endte på på 14,6 millioner kroner og overskuddet før skatt på snaue 15 millioner kroner-
- Fjoråret var godt for oss, og vi har fin fart også i år. Vi har fått mange nye spennende kunder, samtidig så ser vi at våre lange kundeforhold har tatt seg opp. Det er betaling for at vi jobber etter en partnerskapsfilosofi med kundene våre. Lange kunderelasjoner og evnen til å tilpasse seg uhumske tider, gjør at vi er kommet styrket ut av finanskrisen, sier administrerende direktør Ole Tome Nomeland i Gambit til Kampanje.
Ole Tom Nomeland overtok som byråsjef i Gambit tidligere i år etter at den tidligere Gambit-sjefen i Norge, Lars Erik Grønntun, blir ny leder for Hill & Knowltons Europa-divisjon. Pr-byrået flyttet også nylig inn i nye lokaler på Fridtjof Nansens plass like bak rådhuset etter at selskapet den siste tiden ansatte flere nye rådgivere.
Gambit har i dag 72 ansatte og det er rundt 20 flere medarbeidere enn hva situasjonen var for 12 måneder siden.
- Hvordan ser dere på fremtiden?
- Jeg ser lyst på fremtiden. Kanskje vil finansuroen påvirke bransjen, men de fleste har kommet seg etter forrige runde med uro. Fordelen er at vi er inne i en megatrend for kommunikasjonsfaget. Alt er blitt kommunikasjon. Verden blir mer transparent for hver dag. Det er risikosport å ikke forstå hvordan kommunikasjon skal brukes riktig. Det er derfor vår bransje er i fremvekst, sier Nomeland.
Nomeland sier pr-byrået har utviklet tjeneste- og sektortilbudet betydelig over mange år og at avdelingslederne i Gambit leder i dag enheter som er på størrelse med mange av de andre kjente aktørene i pr-bransjen.
Byrået er nå store innen både samfunnskommunikasjon, markedskommunikasjon og selskapskommunikasjon. De tre lederne for disse avdelingene er i dag Jan Ottesen, leder for samfunnskommunikasjon, Philip Synnestvedt, leder for markedskommunikasjon og Henrik Halvorsen, leder for selskapskommunikasjon.
- Kombinasjonen av et fullservice pr-miljø og spisskompetanse innen corporate og finans har vist seg effektivt. Vi må ha både bredde og dybde i kombinasjon med kapasitet, kompetanse og fleksibilitet. Mange kunder ønsker integrering av nærliggende tjenester. For eksempel kombinerer vi ofte politikk- og finanskompetanse, fordi norsk næringsliv er sterkt påvirket av mange politiske prosesser. Eller vi kombinerer krisehåndtering med internkommunikasjon og digitalt, sier Henrik Halvorsen til Kampanje.
Her ser du tallene til Gambit for 2010 sammenlignet med 2009. Alle tall i MNOK:
Gambit H&K | 2010 | 2009 | Endring i prosent |
Driftsinntekter | 91,1 | 87,2 | 4,5 |
Byråinntekt | 82,0 | 71 | 15,5 |
Driftsresultat | 14,6 | 13,5 | 8,1 |
Resultat før skatt | 14,9 | 13,0 | 14,6 |