Gleder seg: Administrerende direktør Harald Strømme, kommunikasjonsdirekrør Svein Tore Bergestuen og programdirektør Eivind Landsverk fryder seg over at amerikanske Discovery overtar eiermakten. TVNorge-toppene nøt å se kjøpet av TVNorge og SBS Nordic prege nyhetsbildet i ettermiddag. - Dette blir min tredje TVNorge-eier, humrer Landsverk. Foto: EIVOR ERIKSEN

Strømme: - Skaper ny dynamikk i tv-markedet

NYDALEN (Kampanje): TVNorge-sjef Harald Strømme fryder seg over at TVNorge-familien styrkes som følge av at amerikanske Discovery overtar eierskapet.

Publisert Sist oppdatert

I ettermiddag bekreftet det amerikanske tv-konsernet Discovery at det kjøper SBS Nordic fra tyske ProsiebenSat1 for 9,5 milliarder norske kroner. Handelen omfatter blant annet TVNorge-kanalene og norske SBS Radio.

Administrerende direktør Harald Strømme i TVNorge sier til Kampanje at eierskiftet vil styrke TVNorge-gruppen i kampen om seerne og reklamekronene.

- Dette er en gledens dag. Vi er veldig begeistret over å få Discovery som eier. Dette er et av verdens ledende og raskest voksende medieselskaper, og det er et selskap som har tonnevis av internasjonall erfaring. I tillegg er det veldig innholdsfokusert og har mye godt innhold å tilby. Discovery er også en langsiktig eier. Alt dette gjør at vi er begeistret, sier Strømme til Kampanje rette etter han TVNorge-sjefen ha informert de ansatte om eierskiftet og dagens store medieoppkjøp.

Strømme og kommunikasjonsdirektør Svein Tore Bergestuen i TVNorge gliser over at Discoverys heftige julehandel i det nordiske mediemarkedet er toppsakene på de største norske nettavisene i ettermiddag.

- Discoverys kjøp av TVNorge styrker vår markedsposisjon i Norge, sier Strømme.

- Har du begynt å regne på hvor store dere blir i tv-markedet?

- Ja, jeg har jo det, svarer TVNorge-sjefen kjapt.

Ifølge Strømme vil den nye samlede tv-gruppen, bestående TVNorge-familien og Discoverys kanaler, utgjøre opp mot 90 prosent av TV 2-gruppens seere målgruppen 12-44 år, og 60 prosent i riksuniverset 12+.

- Dette betyr at vi rett foran en ny sesong er jevnbyrdige med TV 2 og det gir oss et byks på et veldig viktig tidspunkt. Dette vil utløse en ny dynamikk i det norske tv-markedet. Vi blir dobbelt så store som Modern Times Group (eier bl.a TV3), sier Strømme til Kampanje.

Her er kanalgruppenes samlede andeler i november 2012:

Kanalgruppe

Markedsandel 12+

Markedsandel 20-49

TV 2

28,5

30,4

SBS

13,7

18,8

Discovery/TLC

2,5

3,7

MTG

6,7

9,9

Powered by Labrador CMS