Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
I kveld deler Kampanje sammen med Norges Markedsføringsforbund (NMFF) ut prisen «Årets Markedsfører 2010» og i finalen finner en følgende tre merkevarer:
I Tine er merkevaresjefen for Yt, Cathrine Long, svært takknemmlig for juryens beslutning om å nominere sportsdrikken til prisen «Årets markedsfører 2010».
Yt er Tines tilbud til treningsglade og kjøpesterke nordmenn som villig heller i seg sportsdrikker etter endt trening.
- Vi er kjempeglade for nominasjonen og veldig stolte. Dette har blitt registrert helt i toppen i Tine, sier Long til Kampanje.
Lanseringen av Yt er en Tines største noensinne. Tines nye serie av treningsmat og drikke kom på markedet rett etter nyttår i fjor, men hadde hovedlanseringen knyttet opp mot OL i Vancouver i februar i en storstilt lanseringskampanje. Markedsføringsbudsjettet for Yt alene er Tines største noensinne og lå på rundt 40 millioner kroner i 2010.
Les også: Yter med Tine-reklame
- Vi er veldig stolte over lanseringen av Yt og det er en lansering der vi føler vi har gjort alt riktig. Det er viktig å følge opp i alle ledd både i forhold til innovasjon, salg og riktig marketingmix og det føler vi at vi har gjort med Yt, sier Long.
Nærmer seg 150 mill.
At lanseringen har vært vellykket er det liten tvil om. Totalt så har Yt-serien omsatt for 115 millioner kroner i butikk i dagligvarehandelen. I tillegg til salget i treningsstudioer på i overkant av 20 millioner kroner. Drikken har allerede kapret en markedsandel på nærmere 50 prosent innen sportsdrikker og det er særlig fra flaskevann Tine tar andeler.
- Hva føler dere er unikt med denne lanseringen?
- Det som skiller denne lanseringen fra andre lanseringer er at Yt er et veldig sterkt konsept. Det er viktig at du ikke lanserer varelinjer som henger i løse luften. Yt står kjempesterkt som konsept og ble lansert i tråd med en stor forbrukertrend. Det er mange der ute som er opptatt av trening, så dette handler også om å levere det forbrukeren ønsker, sier hun.
Long trekker også frem det faktum at med Yt så klarte Tine å komme opp med et produkt med høy bruttoverdi i motsetning til varer med lavere bruttoverdier som bananer og brød.
Tror på økt konkurranse
Merkevaresjefen tror derfor ikke Yt får lov til å holde på alene i dette nye segmentet som ligger i krysningspunktet mellom yoghurt og sportsdrikker.
- Vi tror det er flere som vil inn i denne kategorien som vi har identifisert. Det er en kategori i vekst og det er helt sikkert andre som kommer til å begynne tjene penger her og som vil posisjonere seg nærmere trening, sier Long.
Merkevaresjefen mener imidlertid at det tette samarbeidet med Toppidrettssenteret.kommer til å løfte Yt videre.
- Samarbeidet med Olympiatoppen er veldig spennende og unikt. Vi har hatt produkter som har vært i treningshyllene før, men det har vært mer vanlig mat og drikke. Når vi nå bruker treningen som paraply så har det bidratt til å øke veksten i kategorien, sier Long.
Lover nye produkter
Tine sier at de kommer til å satse tungt videre på Yt og at det allerede i det neste lanseringsvinduet i mai kan komme nylanseringer.
- Produktet har vært i utvikling siden 2007 og ble lansert i 2010 så vi er fortsatt i etableringsfasen. Nå må vi holde trykket oppe med nye lanseringer og vi kommer med flere nyheter fremover, sier Long.
Her er noen highlights fra Yt-lanseringen:
Om finalisten skriver juryen som har vært med å kåre «Årets markedsfører 2010» følgende:
«En tilnærmet komplett case. Markedsføringen, mediemiksen og produktutviklingen er gjennomført i alle ledd, og hele satsingen oser av forbrukerinnsikt. Tine har klart å konstruere et produkt som fanger tidsånden og trenden «aktiv livsstil» på en glitrende måte. Tine utviser intet mindre enn en imponerende innsikt om kunden. Ved å tørre å gå i konkurranse med tradisjonelle sportsdrikker og utfordre sportsbransjen, skal Tine også ha honnør for en strategi som glir over i andre markeder og bransjer enn sitt hjemmemarked: dagligvare. En oppnådd omsetning på 130 millioner kroner i løpet av ett år, er imponerende selv til Tine å være.»
I juryen har Eirik Hokstad (juryleder), styreleder NMFF, hatt med seg daglig leder i Kari Traa, Sigurd H. Sørensen (fjorårets vinner), ansvarlig redaktør i Kampanje, Knut Kristian Hauger, førsteamanuensis ved Markedshøyskolen i Oslo, Lars Erling Olsen, Kristian Bye, som er styreleder i Kreativt Forum og byråleder i Apt, og styreleder i Markedsføringsforeningen i Oslo, Mia Bergmann.