Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Norsk televisjon as' planer om å kreve inn en ekstra digitalavgift for å distribuere og administrere tv-boksene skapte betydelig politisk motstand på Stortinget onsdag, fordi NRK i utgangspunktet er lisensfinansiert. Men fungerende kringkastingssjef Hans-Tore Bjerkaas frykter ikke at dette kan ødelegge for NRK.
– Det er vår oppfatning at den modellen som TV 2 og NRK har lagt for å digitalisere fjernsynstilbudet er god. Den er kanskje også den eneste mulige, hvis perspektivet er å nå frem til alle innenfor en akseptabel tidshorisont og med en lav pris, sier Bjerkaas på spørsmål om NRK nå frykter at generalforsamlingen vil nekte å la NRK delta i selskapet.
– Det finnes såpass gode argumenter for denne modellen at vi tror det vil være mulig å skape politisk aksept for den, og at generalforsamlingen derfor ikke vil ha avgjørende innvendinger, svarer Bjerkaas via epost.