Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Mangemilliardæren Stein Erik Hagen klaget Trygve Hegnars Finansavisen inn til Pressens faglige utvalg (PFU) for en artikkel som handlet om at et av Hagens barn er gjort arveløs.
– Jeg må si jeg er fornøyd med at PFU har kommet til at Finansavisen og Trygve Hegnar har brutt god presseskikk, sier Hagen til E24.
Tirsdag har utvalget felt Finansavisen for brudd for god presseskikk i forbindelse med artikkelen, ifølge NA24.
PFU mener at Finansavisen i sin artikkel har brutt Vær Varsomplakatens paragraf 4.8 som pålegger pressen å være varsomme i artikler som omhandler barn.
PFU reagerer spesielt på bruken av ordet «arveløs».
Utvalget legger vekt på at ordet i tradisjonell forstand er belastende, og det nener også at bruken av ordet er unøyaktig. Det mener i tillegg at det er klanderverdig at Finansavisen forsatte å bruke begrepet til tross Hagens reaksjon til PFU samt at Hagen selv hevdet at det var feil.
PFU skriver i sin kjennelse at Finansavisen var i sin fulle rett å omtale at kun de tre eldste av klagerens fire barn var oppført med formue i ligningsprotokollen.
PFU mener også at klagerens posisjon som en av Norges aller rikeste betyr at han må tåle at det fra pressen side settes et kritisk søkelys på hans økonomiske disposisjoner også i familiær sammenheng.
– Utvalget vil imidletid generelt vise til Vær varsom plakatens punkt 4.8 der det blant annet heter at når barn omtales er det god presseskikk og ta hensyn til hvilke konsekvenser medieomtalen kan få for barnet. Her finner utvalget det viktig å understreke at pressen har samme forpliktelse til å foreta en slik vurdering når det gjelder kjente og offentlige personers barn, som for andre mindreårige, heter det.
Finansavisen har brutt god presseskikk, heter det i konklusjonen.
Påstand om arveløshet
Bakgrunnen for klagen er Finansavisens oppslag «Arveløs Hagen-sønn» i oktober.
Finansavisen, hvor Hegnar er redaktør, skrev videre at «Stein Erik Hagens tre eldste barn troner på toppen av alle skattelister. Sistemann har ikke fått noe.
– Jeg mener at det var en litt tankeløs dekning mot barn. Jeg håper Finansavisen og Hegnar lærer at man må verne barn, sier Hagen.
– Tror du Hegnar vil lære?
– Ja, det tror jeg jo.
Hagen sier at han er ferdig med saken.
– Jeg bærer ikke nag, sier Hagen.
Trygve Hegnar ønsker ikke å kommentere saken opplyser sentralbordet hos Hegnar Media.