Nye programsjefer: Programdirektør Jarle Nakken og TV 2-direktør Trond Kvernstrøm har tatt nye grep for å justere kursen til tv-huset.

TV 2 jakter på den moderne familien

BERGEN (Kampanje): - Jeg har ikke behov for å stoppe TVNorges vekst, sier TV 2-direktør Trond Kvernstrøm. En sterkere familiesatsing skal løfte TV 2 i høst.

Publisert Sist oppdatert

Tirsdag presenterte TV 2-direktør Trond Kvernstrøm sin første TV 2-høst etter at han tiltrådte jobben i tv-huset ved inngangen av 2014. Med seg har han nyansatt programdirektør Jarle Nakken, som kommer rett fra en tilsvarende stilling hos erkekonkurrenten SBS Discovery. Men Kvernstrøm avviser at han vil erklære krig mot TVNorge-sjef Harald Strømme.

- Jeg er kanskje naiv, men jeg har ikke noe behov for å stoppe TVNorges vekst. Jeg har all respekt for Harald, og jeg håper det går bra med alle tv-kanaler og produksjonsselskaper. Jeg er opptatt av at folk ser mye lineær tv, og er helt sikker på at vi tar vår andel av tv-kaken, sier han til Kampanje.

Etter et halvår med vinter-OL, fotball-VM og vekst for TV 2-kanalene, er det høstskjemaet som skal sikre at utviklingen fortsetter i samme retning.

- Vi er i en god stim. Ser man på de siste seks månedene er nedgangen til TV 2 stoppet. Vi har hatt seks måneder med vekst.

Men han legger likevel inn et lite stikk til SBS Discoverys kanalstrategi.

- Vårt fokus er totaliteten med et sterkt og stort TV 2, komplementære kanaler og et sterkt Sumo og TV2.no. Det handler ikke om å stable ti kanaler oppå hverandre. TV 2 er fortsatt dobbelt så stor som TVNorge, og det er en posisjon vi skal befeste.

Satser trygt
De som hadde ventet seg en Kvernstrøm-revolusjon på TV 2 i høst vil bli skuffet. TV 2 satser fortsatt på at deres mest kjente og lengstlevende konsepter skal dra det største lasset, og gjør klar for nye runder med «Skal vi danse», «Farmen», «Jakten på kjærligheten» og «Idol».

- Dette er en god blanding av ting vi har hatt suksess med lenge og nye konsepter. Det er klart at vi har programmer som skal bære, som «Farmen», «Idol», og nyhetene hver dag, men det er sammensetningen som er avgjørende for å lykkes, kommenterer TV 2-sjef Alf Hildrum.

Han hentet inn Kvernstrøm som TV 2-direktør på tampen av fjoråret, og den nye direktøren har altså ikke fått fritt spillerom med høstskjemaet, der mye allerede var lagt.

- Hvordan har dere fått satt deres preg på skjemaet?

- Vi har jobbet med stabling og litt fornyinger av konsepter. Det som kanskje er tydelig er at det har vært litt satsing på nyutviklede programmer. Noe ser vi i høst og noe kommer til våren, sier Kvernstrøm.

... og litt nytt
De nye konseptene består blant annet av den nye dramaserien «Meglerne» med Truls Svendsen, talkshowet «Dritseint med Edel» med Henriette Steenstrup, spinoffen «Idol Jr.» og det nye gameshowet «Jakten», som tar Tippeligakampens plass på søndager. I tillegg skal «Bønder i byen» bistå urbane nordmenn med hverdagslige problemer.

- Det vi kanskje ser er en dreining mot den moderne familien og hverdagen, sier programdirektør Jarle Nakken.

- I tillegg har vi kvalitetssikret hvert enkelt program. Både vi og produksjonsselskapene har et uttalt mål om å sikre best mulig kvalitet i alle våre programmer.

- Ser vi bare antydninger av en større strategi for TV 2 her?

- For vår del er det ikke snakk om noe skippertak, men en kontinuerlig utvikling av TV 2. Det er viktig å bevare sterke merkevarer, men vi må ha guts til å satse på nye ting sånn at man ikke kommer bakpå når veletablerte programmer begynner å svikte, sier Kvernstrøm.

- Vi har flere utviklingsprosjekter gående, og vi vil se dem komme som storsatsinger i helgene etter hvert, legger Nakken til.

Modne seersuksesser
Både «Farmen», «Jakten på kjærligheten» og «Idol» har rundet ti år på skjermen, mens «Skal vi danse» er inne i sitt åttende. Nakken mener likevel konseptene fortsatt har livskraft.

- Så lenge vi er fremoverlente, gjør justeringer og hele tiden utvikler konseptene, og de er populære, så har de ingen tidsbegrensing. Når det ikke fungerer blir vi straffet umiddelbart når seertallene kommer neste dag. Det er helt nådeløst.

I fjor høst mistet TV 2 andeler til tross for sterke konsepter som «Farmen» og «Skal vi danse» og skylden ble lagt på nysatsingene. Både Nakken og Kvernstrøm understreker at sjansen for at et par av årets nye konsepter også mislykkes er stor.

- Det finnes ingen garantier, men med research, empiri og magefølelse må vi gjøre nødvendige justeringer underveis. Det er alltid en risiko, men man merker fort om noe har riktig nerve, sier Nakken.

Powered by Labrador CMS