TV 2 ypper til strid mot Giske

TV 2 og Trond Giske strides om rettstilstanden til dommen om tv-reklame med politisk budskap.

Publisert Sist oppdatert

Etter at TV 2 gikk ut offentlig med sin beslutning om å åpne for salg av reklame med politisk budskap, etter dommen i Strasbourg som opphever det norske forbudet mot poitisk tv-reklame, var det røster som sådde tvil om TV 2s rett til å gjøre dette. Når TV 2 likevel står fast på denne retten, og sågar har utarbeidet sine egne prinsipper for reklame med politiske budskap, så strider det med Kulturdepartementets egen oppfatning av rettstilstanden på dette området.

Konserndirektør Rune Indrøy i TV 2 sier til Kampanje at rettstilstanden er endret i den forstand at de norske reglene ikke står seg mot dommen i Menneskerettighetsdomstolen (EMD) i Strasbourg. Men det er langtfra Kulturdepartementets egen oppfatning.

Uforandret rettstilstand
- Rettstilstanden i Norge er uforandret til dommen eventuelt er rettskraftig, sier ekspedisjonssjef Roy Kristiansen i Kulturdepartementet til Kampanje.

- Rettstilstanden blir først endret 11. mars dersom Norge ikke anker saken inn for EMDs storkammer. Dersom saken tas til behandling i EMDs storkammer, er rettstilstanden uendret inntil dom foreligger fra storkammeret, fastholder Roy Kristiansen.

- Dersom Menneskerettighetsdomstolen beslutter å ikke ta saken til storkammer, er dommen i Strasbourg rettskraftig fra det tidspunkt en slik beslutning eventuelt er tatt, sier Roy Kristiansen.

Konserndirektør Rune Indrøy i TV 2 legger vekt på at dommen i Strasbourg var enstemmig, og at kun tre prosent av ankesakene tas opp til fornyet behandling i storkammeret. Trond Giske har tidligere uttalt at det er helt bortkastet av TV 2 å legge opp til et salg av politisk reklame nå.

Kulturdepartementet har ennå ikke tatt stilling til om Norge skal anke saken til storkammer.

Powered by Labrador CMS