Klar for høsten: I høst gjør både Thomas Giertsen og Espen Eckbo comeback på TVNorge. Her sammen med TVNorge-sjef Harald Strømme. Foto: TVNorge

TVNorge på vei mot milliardomsetning

I 2011 kan TVNorges inntekter for første gang komme til å passere en milliard kroner.

Publisert Sist oppdatert

Godt hjulpet av et brennhett marked for tv-reklame og god utvikling i seerandelene, er omsetningen i TVNorge på god vei mot å passere en milliard kroner.

Etter det Kampanje nå kjenner til så er veksten i inntektene til TVNorge etter første halvår på hele 40 prosent, langt bedre en reklamemarkedet for tv for øvrig. Ifølge de siste tallene fra Mediebyråforeningen (tidligere MIO) så var veksten i første halvår på 16 prosent.

Les også: Så mye vokser reklamemarkedet

Sikter mot milliarden
I fjor var TVNorge-omsetningen på 754 millioner kroner hvorav drøye 600 millioner kroner stammet fra salg av tv-reklame. En vekst i inntektene på 40 prosent kan sende tv-kanalen til Harald Strømme opp i den langt mer eksklusive milliardklassen. Kanalen ligger dermed også an til å slå tilbake mot TV3 og bli størst av de to igjen på reklamesalg.

Les også: TV3 slår TVNorge på reklamesalg

- Jeg kan ikke kommentere konkrete regnskapstall, men vi har vunnet seerandeler i fire sesonger på rad, og har vokst med over 30 prosent på to år. Det er dette vi får betalt for nå. Det er alltid en viss treghet i reklamemarkedet, men annonsørene har fått øyenene opp for at de får mer for pengene hos oss enn hos TV 2, og da er jo løsningen enkel, sier TVNorge-sjef Harald Strømme til Kampanje.

TVNorge-eier fornøyd
Den sterke trenden ble også bekreftet av TVNorge-eier ProSiebenSat1 i forrige uke. Det tyske mediekonsernet kunne fortelle om sterk vekst i det norske og nordiske tv-markedet og et overskudd før skatt på 920 millioner kroner i andre kvartal isolert.

Resultatmessig skal det også ligge an til en kraftig bedring. Etter det Kampanje har grunn til å tro ligger det an til en dobling av resultatet etter første halvår i år sammenlignet med tilsvarende periode i fjor. For hele fjoråret leverte TVNorge et driftsresultat på snaue 150 millioner kroner.

- Aldri vært bedre likt
Mye av forklaringen for den gode veksten i seermarkedet har TVNorge forklart med beslutningen om å legge ned TVNorge-nyhetene i 2009.

Les også: Nyhetskutt ga TVNorge-rekord

- Det var utvilsomt riktig å legge ned nyhetene og det var riktig å satse tungt på norskprodusert, positivt ladet underholdning. Vi ser også at merkevaren TVNorge flytter kraftig på seg. Vi har aldri vært bedre likt som kanal, og det gjør oss i stand til å lansere nye konsepter med større gjennomslagskraft enn tidligere, sier Strømme.

Kanalen jaktet imdilertid nyhetsbilder da terrorsiktede Anders Behring Breivik startet det som skulle vise seg å bli det verste angrepet på Norge siden andre verdenskrig.

Les også: TV 2: - TVNorge har sluttet med nyheter

Måles mot sterkt fjorår
TVNorge skal uansett ha lagt bak seg sitt beste halvår noensinne, og dersom kanalen runder en milliard i omsetning i 2011 vil det være for første gang i selskapets historie

- TVNorge er et av Norges mest lønnsomme medieselskaper, og sikter i år mot en resultatgrad på over 25 prosent. Dermed har vi også muskler til fortsatt vekst, sier Strømme.

TVNorge har allerede vært ute og presentert sine største programsatsinger og er avhengig å treffe med flere av konseptene. I høst skal nemlig kanalen måle krefter med et andre halvår i 2010 som ble svært godt. Strømme mener kanalen er inne i en god stim.

- I vår lyktes vi med våre humorsatsninger som «Kongsvik ungdomsskole», «Bingobanden» og «Roast». Nå i høst gjør både Thomas Giertsen, Espen Eckbo og Ylvis comeback på skjermen med egne konsepter. Vi har som mål å bli Norgesmester i humor, og har tatt mange skritt i riktig retning. I tillegg kommer viktige programkonsepter som «Tangerudbakken» og «Blanke Ark» tilbake samt fjorårets største seermagnet «Alt for Norge», sier Strømme.

Powered by Labrador CMS