Foto: Larsen, Håkon Mosvold

VG: - Stoltenberg bør gå av

- Jens Stoltenberg bør ha anstendighet til å gå, skriver VG på lederplass.

Publisert Sist oppdatert

VG skriver på lederplass i dag at statsminister Jens Stoltenberg må gå av som følgende av 22.-julikommisjonens knusende dom.

- De samfunnsinstitusjoner som skulle verne land og folk, fungerte ikke. En mer knusende dom kunne ikke våre myndigheter fått. De sviktet. De sviktet oss, skriver VG.

VG mener rapporten avdekker at det sitter mennesker i ansvarsfulle nøkkelposisjoner i Norges ledelse som ikke forstår hvilket ansvar de er gitt.

- En mer skremmende diagnose av kongeriket enn 22. juli-kommisjonens rapport, er aldri blitt stilt, hevder avisen.

VG mener myndighetspersoner må bære ansvaret for at tiltak som kunne ha hindret terroraksjonen 22.-juli ikke ble iverksatt:

- Summen av dette skriker udugelighet. Det vil være helt utålelig om ikke dette får direkte konsekvenser for myndighetspersoner med formelt ansvar. I går kunne vi se en stadig mer presset statsminister Jens Stoltenberg vri seg i åpenbart ubehag når spørsmålene om ansvar og tillit ble for nærgående. Han har selv sagt at han erkjenner ansvaret for konsekvensene av 22. juli. Stoltenberg har flertall i Stortinget, og dermed makten til å bli sittende. Men han bør ha anstendighet til å gå. Han har selv sagt at han erkjenner ansvaret for konsekvensene av 22. juli, skriver VG på lederplass.

Powered by Labrador CMS