Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Gratisaviskrigen i Danmark tegner til å bli en realt bikkjeslagsmål mellom islandske Nyhedsavisen, JP/Politikens 24timer og Berlingske Officins Dato. Konkurransen har fått mye oppmerksomhet, og nå kaster en utradisjonell aktør seg bokstavelig talt inn i kampen. Bookmakerselskapet Betway.com har nemlig satt odds på gratisavisenes sjanse til å overleve, skriver MediaWatch.
Og det er Berlingske Officins Dato som levnes minst sjanse i det danske avismarkedet. Betway.com gir bare 1,15 ganger igjen til spillere som satser på at Dato blir den første gratisavisa som må gå inn. Nyhedsavisen gir 4,50 ganger pengene, mens JP/POlitikens 24timer er bookmakernes favoritt med en odds på 15,00.
Betway.com har også satt odds på hvilke redaktører som sitter løsest i stolen, og her er bildet noe annerledes. Ifølge bookmakerselskapet er det nemlig Nyhedsavisens David Trads som har størst grunn til å frykte framtiden, og dersom noen spiller på at han må forlate jobben, gir det bare 1,42 ganger innsatsen. Spill på Datos Steen Breiner gir 2,60 ganger pengene, mens Poul Madsen gir 15 ganger pengene.er soleklar favorit til at beholde jobbet i længst tid - oddset lyder på 15,00.
– Nyhedsavisen og de mange islandske pengene vil sikre arbeidsro i lang tid. Jeg tror at dette prestisjeprosjektet har en fordel sammenlignet med de andre ved at det er bedre gjennomtenkt og planlagt. På sikt vil 24timer og Nyhedsavisen kjempe om tronen blant de nye, sier Betways danske sjef, Jacob Leslie, til MediaWatch.