Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Etter at finanskrisen har tiltatt har det vært knyttet interesse rundt hvordan det vil slå ut for den anerkjente reklamekonkurransen Gullblyanten. Byråorganisasjonen Kreativt Forum hadde selv estimert en nedgang på 20 prosent, men kan nå notere seg en marginal tilbakegang på kun fem prosent.
- Vi er veldig fornøyd med at det er så vidt bra. Det er vanskelig å budsjettere om dagen, og man vet aldri hvordan situasjonen er, sier Olving.
Det er 875 påmeldte reklamejobber i Gullblyanten. For Kreativt Forum er det et godt tegn at interessen er jevngod med i fjor, samtidig som det betyr viktige inntekter for organisasjonen.
- Vi tolker dette som at byråene har gjort mye bra som de har lyst til å få premiert på Gullblyanten. 2008 var et veldig bra år i reklamebransjen, så det er klart at det er mange som har liggende gode jobber, sier daglig leder i Kreativt Forum.
- Kan skyldes flere kategorier
Å melde inn en reklamejobb på Gullblyanten koster mellom 1600 og 2700 kroner. Men det ser ikke ut til å ha skremt norske reklamebyråene. Nytt av året er det at konkurransen stiller med hele fire kategorier i design. Jobbene er foreløpig ikke talt opp kategorimessig forteller Sol Olving.
- Kan den stabile antall påmeldte jobber ha noe med at det har blitt flere kategorier?
- Ja det er klart det kan. Flere kategorier gir større potensiale. Dermed kan det hende at det er en nedgang i enkelte kategorier uten av vi vet dette nå.
Les mer: Gullblyanten blir større