Fra arkivet

Juni 1997

Publisert
Nyheter

Kontoret overrasker i Clio

Det lille reklamebyrået Kontoret stakk av gårde med prestisjetungt sølv i den amerikanske reklamekonkurransen Clio. New Deal plukket ett sølv og en bronse. Leo Burnett tok en bronse.

Av Stein Arild Iglebæk

Kontoret vant sølvet for Norsk Presseforbund med en annonse hvor det er avbildet to patroner og en spiss blyant. Under patronene står det skrevet Abraham Lincoln og John F. Kennedy med respektive attentat-år. Under blyanten står det Richard Nixon og 1974 - året for Watergate-skandalen.

- Vi synes utmerkelsen er storartet festlig, sier AD Knut Røthe i Kontoret.

- Litt overraskende er det likevel at denne jobben, som også vant sølv i Eurobest, ikke fikk uttelling i det hele tatt i vår egen Gullblyanten, legger han til.

Reklame-Lotto

Leo Burnett vant bronse med den tredje Rasta-filmen for Japp. New Deal vant sølv for Norges Røde Kors med filmen "Parken". Denne reklamespotten fikk også svært god karakter i siste Epica, selv om den ikke vant, og den ble belønnet med sølv i Gullblyanten. New Deals bronse gikk til tog-filmen for VG, også den en sølvvinner fra Gullblyanten.

- Det er litt av et sjansespill å vinne i internasjonale reklamekonkurranser. I Eurobest gikk vi jo helt til topps med filmen for Toyota Starlet og med bankfilmen for Lotto. I Clio utmerket de seg ikke i det hele tatt. Du blir litt forvirra, for å si det mildt, kommenterer Knut Georg Andresen i New Deal.

Reklamebyrålederen mener de store forskjellene mellom konkurransene skyldes at det sitter forskjellige mennesker i juryene. Det kan særlig lett ramme filmer hvor man bruker humor, siden smaken varierer sterkt fra land til land.

- Men uansett er vi storfornøyd med prisene. Clio er jo en av de mest prestisjetunge amerikanske konkurransene som er åpne for utenlandsk reklame. For egen del så deltar vi i hvert fall bare der, sier Andresen.

Årets resultater er likevel en liten skuffelse: I fjor vant Norge ett gull og tre sølv i Clio.

Hovedprisen, Grand Clio, gikk til et Boston-byrå for en svart/hvitt-film for finansielle tjenester.

Sølv: Kontoret fikk utmerkelse i Clio for Norsk Presseforbund-annonse.

Powered by Labrador CMS