Grafiker-streik kan stoppe krise-aviser

Grafikerne har brutt forhandlingene med arbeidsgiverne. Dermed kan 52 aviser få nok et problem. Med en eventuell streik i trykkeriene, blir det bråstopp for avisutgivelser.

Publisert Sist oppdatert
Norsk Grafisk Forbund har varslet streik for 1738 medlemmer i 52 avisbedrifter. Dermed vil det aller meste av norsk avisproduksjon vil stanse dersom ikke Riksmeklingsmannen lykkes med å få NGF og Mediebedriftenes Landsforening enige om en ny tariffavtale.

Meklingsfristen er satt til 28. mai kl. 24.00, melder Norsk Grafisk Forbund (NGF) på sine nettsider.

– Alle storavisene er tatt ut. Det samme er de fleste av avistrykkeriene. Med en eventuell streik i trykkeriene, blir det bråstopp for avisutgivelser. Da blir det umulig for redaktører og andre ledere i avisene å utgi såkalte kriseaviser, skriver NGF på sine nettsider.

Grafikerne har fremmet det samme pensjonskravet som journalistene. Norsk Journalistlag gikk til streik blant annet fordi MBL ikke ville imøtekomme journalistenes pensjonskrav.

NGF-leder Roger Andersen velger imidlertid å se optimistisk på mulighetene for en løsning.

– Jeg har vært med på veldig mange tariffoppgjør, og som regel har vi alltid klart å komme frem til en løsning, sier Andersen til TV 2 Nettavisen.

Powered by Labrador CMS