Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Administrerende direktør Erik Amlie i Hjemmet Mortensen gir våren skylden for opplagsnedgangen.
– Tradisjonelt er mai og juni dårlige måneder for ukebladene, og i år har de vært svakere enn ellers. Men etter Sankthans går opplagene opp igjen, for da har folk ferie og tid til å lese, sier han.
Han er ikke bekymret for nedgangen.
– Selv om opplaget går ned, gjør ikke lesertallet det samme, og det er dette annonsørene er ute etter.
Tendensen har lenge vært en jevnt svak nedgang i opplagene til familiebladene. De har gått tilbake omkring én prosent årlig, mens nå går de tilbake to-tre prosent årlig. Spesialbladene til Hjemmet Mortensen holder seg derimot.
– De er abonnementsblader, og ikke underlagt kundenes spontanitet på samme måte som familiebladene.
På styremøtet til Norsk Aller AS i dag kunne konserndirektør Knut Haavik melde om fremgang på nær sagt alle blader, bortsett fra Mag og Se og Hør.
– Her og Nå tar ikke et eneste eksemplar fra Se og Hør, men fra Norsk Ukeblad. Hjemmet Mortensen har skutt seg selv i beinet, sier han.
Han ser annonseveksten i ukepressen som et tegn på at tv priser seg ut av markedet.
– Kostnadene for å produsere og sende tv-reklame er altfor store. Det er heller ingen tv-programmer som har et like stort publikum som Se og Hør.
Haavik er imidlertid bekymret for annonseinngangen det neste halvåret.
– Totalmarkedet går ned. Jeg er spent på om også vi vil merke tilbakegangen, sier han til Kampanje.