Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
En journalist fra gratisavisen Urban ble nylig dømt til å betale 3.000 kroner i bot for å ha smuglet med seg en kniv til gaten på Kastrup Lufthavn. Smuglingen skjedde da journalisten ville avsløre hvor enkelt det er å få med våpen om bord på fly.
I etterkant er det bestemt at Riksadvokaten skal forelegges alle saker der journalister siktes for lovbrudd i forbindelse med arbeidet.
Pressejurist Oluf Jørgensen ved Danmarks Journalisthøyskole sier slike saker i fremtiden ikke vil ende i retten. De nye retningslinjene innebærer at journalister får en større frihet til å drive research. Men det betyr ikke at det er fritt frem for å bryte loven.
– Dersom journalister begår dokumentforfalskning, for eksempel ved å endre navn i førerkort, dåpsattester eller besøker fengslede under falske premisser, vil de fortsatt bli rettsforfulgt, sier Jørgensen til Information.