Foto: Tor Erik Schrøder,

Kan sende alkoreklame på norsk tv

Norge får ikke britisk hjelp til å hindre alkoholreklame på norske tv-skjermer. - Nå rakner alkoreklameforbudet i Norge, sier Petter Nome.

Publisert Sist oppdatert

Det blir opp til hvert enkelt tv-selskap som sender fra utlandet om de vil sende alkoholreklame på norsk tv eller ikke.

- Det er trist at hensynet til markedskrefter veier tyngre enn hensynet til helse og selvråderett, sier Erik Lahnstein (Sp), statssekretær i Utenriksdepartementet, til NRK.

Han har flere ganger vært i møte med EU-kommisjonen, og forsøkt opprettholde Norges unntak fra reglen om at land ikke kan forby alkoholreklame hvis en tv-stasjon sender fra et annet land, for eksempel TV3 som sender fra London.

Nå viser det seg at den britiske regjeringen ikke kan inngå en avtale med Norge som hindrer at alkoholreklame sendt fra Storbritannia havner på norske tv-skjermer, melder NRK.

- Dette måtte komme. Hvis Norge må bøye seg for dette, vil hele alkoholreklameforbudet forsvinne, sier Petter Nome som er direktør for Bryggeri- og drikkevareforeningen.

Powered by Labrador CMS