Legger seg flat: TV 2-sjef Olav Sandnes forteller at TV 2 legger seg flate etter å ha fått kritikk i helgen.

Legger seg flat etter fotballbråk

TV 2 og Viaplay hisset på seg norske fotballfans i helga. TV 2-sjefen legger seg flat etter bråket.

Publisert

I helgen fikk TV 2 og Viaplay det på det glatte lag av norske TV-seere. Da mediehusene skulle sende den engelske FA-cupen måtte seerne nemlig betale en ekstrabetaling, utenfor abonnementet sitt.

Dette ble tema for debatt under gårsdagens Dagsnytt 18-sending på NRK.

- Når du kjøper totalpakken i starten av et år som skal inneholde alt, så forventer du at du har betalt allerede, sier Gard Michalsen, fotballfan og tidligere redaktør.

Også VG har omtalt debatten.

Norsk fotballfans betaler allerede mye penger for å se fotball gjennom de forskjellige pakkene til norske mediehus, og Michalsen forteller at regningen kommer på om lag 15.000 kroner i året hvis man skal se alt av fotball på både Viaplay og TV 2. Derfor er ekstra kostnadene for å se FA-cupen urimelig, mener han.

- Å begynne å betale mer – når du allerede betaler 15.000, finnes det ikke noen kommunikasjon som kan rettferdiggjøre det argumentet, fortalte han på Dagsnytt 18 onsdag.

TV 2-sjeg Olav T. Sandnes fortalte i studio at de hadde lagt bak seg en helt med dårlig respons fra både seere og kunder.

- Vi har gjort noe feil, og vi har lagt oss flat for det – og det gjør jeg gjerne her på Dagsnytt 18 også, sier han.

Sandnes understreket at FA-cupen er en del av en større fotballpakke. Det er imidlertid ikke TV 2 som sitter på disse rettighetene, men som de har fått tilgang til gjennom et samarbeid med Viaplay.

- Vår intensjon var å si: Hvis du ønsker å kjøpe dette gjennom TV 2, så har du muligheten til det nå, sier Sandnes.

Michalsen har innrømmet at han har gått over til å se fotball gjennom billige, men ulovlige, IPTV. Sandnes forteller at han forstår Michalsens FA-cup-frustrasjon, men skulle sett at han ikke tok steget vekk fra norske medier, til ulovlig strømming.

- Man kjøper et abonnement der også, men bak IPTV-leverandører er det kriminelle miljøer som er involvert i helt andre saker. Når vi kjøper norsk fotball, så legger vi 750 millioner kroner på bordet, som går ut til norsk idrett. Det finansierer norsk idrett.

Powered by Labrador CMS