Taler: Donald Trump taler foran det hvite hus.

NRK har mottatt over 60 klager etter BBC-skandalen

Kringkastingsrådet og NRKs publikumsservice har mottatt klager etter at det ble klart at NRK måtte gjøre endringer i et Supernytt-innslag om Donald Trump.

Publisert

I helgen meldte BBCs toppsjef Tim Davie og nyhetssjef Deborah Turness at de går av som følge av misvisende redigering av talen Donald Trump holdt før kongresstormingen i 2021.

I kjølvannet av skandalen har NRK gått gjennom lignende innslag, og på tirsdag fikk VG bekreftet av NRK at de har gjort endringer i et Supernytt-innslag fra januar 2023.

- I lys av det som har skjedd i BBC, går vi gjennom nyhetsproduksjonen rundt 6. januar med talen til Trump og stormingen av Kongressen, sier utenrikssjef Sigurd Falkenberg Mikkelsen i NRK til VG.

I skrivende stund har Kringkastingsrådet mottatt rundt 60 klager på tematikken rundt Trumps tale etter BBC-saken. Det forteller spesialrådgiver i K-rådet Erik Skarrud til Kampanje.

Klagene er delt inn i to kategorier – klager utenriks og klager konkret på Supernytt.

- Utenriksklagene nevner ikke Supernytt spesifikt, sier Skarrud.

Utenrikskategorien har fått 39 klager, mens det er 21 klager konkret på Supernytt-innslaget.

I tillegg til K-rådets klager har NRKs publikumsservice mottatt tre klager på Supernytt-sendingen.

Powered by Labrador CMS