Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
20 år gamle Alessandra Mele overbeviste både de internasjonale juryene og det norske publikummet i lørdagens Melodi Grand Prix-finale på NRK. Dermed blir det Mele og låten «Queen of Kings» som skal representere Norge i Eurovision Song Contest i Liverpool i mai.
987.000 nordmenn har så langt sett finalen, enten direkte eller i opptak. Det er 250.000 flere enn i fjor. Seerandelen ble på 68 prosent.
- MGP 2023 har vært en stor suksess, noe som gjenspeiler seg i helgens seertall, sier musikkansvarlig Stig Karlsen i NRK.
På det meste var over en million seere innom finalen ifølge Karlsen.
- Teamet har jobbet hardt for å lage et mer engasjerende og spennende show, frontet av svært solide artister og låter. Det har gitt MGP gode seertall og flere store hits. Helgens finale i et utsolgt Trondheim Spektrum var elektrisk. Nå gleder vi oss til å løfte «dronning» Alessandra til seier i Eurovision med låta «Queen of Kings», avslutter Karlsen.
Fjorårets finale hadde et snitt på 737.000 seere. Det var et foreløpig bunnpunkt for den over 60 år gamle sangkonkurransen målt i seertall.
I år har NRK gjort flere endringer i formatet. Antall delfinaler er redusert fra fire til tre. Ingen artister var forhåndskvalifisert til finalen. Der fikk kun de tre artistene med flest stemmer fra hver delfinale plass. I tillegg utgjorde en internasjonal jury 50 prosent av stemmene i finalen.
Selv om Melodi Grand Prix samlet flere seere enn i fjor, var det «Mesternes mester» som ble ukens mest sette TV-program med 1.139.000 seere.
Les mer: Seerskrell for Gullfisken - har mistet seks av ti seere på to år
Her er seertallet på Melodi Grand Prix-finalen fra 2009 til i år: