Milliontall: Over én million nordmenn fulgte Keiino i finalen i Eurovision Song Contest. Senere i mai opptrådte de også på «MGPjr» (bildet). Foto: Tom Hansen/NTB Scanpix

Tv-seerne trekker tilbake til NRK - nedtur for TV 2 og TV3

NRK har hentet tilbake nesten alle seerne de tapte på fjorårets streik.

Publisert Sist oppdatert

Saken er oppdatert med kommentarer fra TV 2, Nent Group og Discovery.

NRKs tre tv-kanaler la beslag 36,6 prosent av tv-seerne i mai. Det er en vekst på 5,2 prosentpoeng fra samme måned i fjor, og det er først og fremst fjorårets NRK-streik som gir utslag på tallene. NRK mistet nemlig 6,9 prosentpoeng av seerne da statskanalens journalister gikk ut i en åtte dager lang streik i mai i fjor. Nå viser tallene at nesten alle er tilbake.

Veksten fordeler seg på alle NRKs kanaler. NRK1 har en andel på 28,7 prosent (+ 4 prosentpoeng), NRK2 har en andel på 5,3 prosent (+ 0,8 prosentpoeng), og NRK3 har en andel på 2,6 prosent (+ 0,4 prosentpoeng).

Les også: Streiken sender NRK rett ned på tv-målingen - TV 2 fosser frem

TV 2-kanalene samlet 27,9 prosent av seerne i mai. Det er en nedgang på 2,5 prosentpoeng, men det var også TV 2 og TV 2 Nyhetskanalen som tjente mest på fjorårets NRK-streik. I år landet disse to kanalene på henholdsvis 19 prosent (- 1,9 prosentpoeng) og 3,3 prosent (- 1,9 prosentpoeng).

- Det er åpenbart at det er NRK-streiken som gjør den store forskjellen, sier kanaldirektør Trygve Rønningen i TV 2 til Kampanje.

Han måler seg mot en måned der TV 2 fikk dekke store begivenheter helt uten konkurranse fra NRK.

- I fjor hadde vi 17. mai alene, vi hadde et prinsebryllup i England alene, og det gjorde at vi både på Nyhetskanalen og TV 2 hadde et helt annet konkurransefortrinn. Sammenligner du 2017-tallene med 2019, så er det vekst både på TV 2 og Nyhetskanalen. Vi er ikke fornøyde med tilbakegangen, men når forklaringen er en NRK-streik, så er det bare logisk, fortsetter han.

Også Nordic Entertainment Group (Nent Group) hadde en svakere mai-måned i år enn i fjor. Deres tre kanaler TV3, Viasat 4 og TV6 hadde en samlet andel på 7,5 prosent (- 1,6 prosentpoeng) . TV3 faller med 0,5 prosentpoeng til 3,7 prosent, mens Viasat 4 faller med et helt prosentpoeng til 2,2 prosent. I fjor satte Viasat 4 ny seerrekord på Champions League-finalen i mai.

Når man regner med tredjepartskanalene BBC Brit, National Geographic og Fox, som Nent Group håndterer reklamesalget til, har selskapet en samlet andel på 9,6 prosent (+ 0,2 prosentpoeng).

- Nedgangen på TV3 og Viasat 4 skyldes i all hovedsak at vi hadde store sportsbegivenheter på kanalene i mai i fjor, med FA-cup-finale på TV3, og på Viasat 4 var Sverige i finalen i ishockey-VM, i tillegg til finalen i Champions League, sier kommunikasjonsdirektør Line Vee Hanum i Nent Group.

Discovery Networks Norge tjente ikke på fjorårets NRK-streik, og i mai i år går kanalgruppen så vidt tilbake. Den samlede andelen ble på 18,5 prosent (- 0,2 prosentpoeng). Hovedkanalen TVNorge står i ro på 6,5 prosent.

- Mai ble en fin måned. Det er spesielt hyggelig å se at vi øker i den kommersielle målgruppen. En fin avslutning på våren. På torsdag lanserer vi tv-menyen for sommeren og høsten, den blir tettpakket med norske underholdning, sier kommunikasjonsdirektør Espen Skoland i Discovery.

Nordmenn så i snitt mer på lineær-tv i mai i år enn de gjorde i fjor. Seere mellom 10 og 79 år så i snitt 105 minutter tv hver dag, seks minutter mer enn i fjor. Aldersgruppen 20-49 så 69 minutter tv hver dag. Også det er en vekst, men bare på to minutter.

Powered by Labrador CMS