Nye kjøreregler drøyer

Etter alt bråket rundt Tusenfryd-dokumentaren i sommer, ba kringkastingssjef John G. Bernander (bildet) om full gjennomgang av NRKs interne rutiner. – NRK ville lage noen nye regler, men vi har ikke hørt noe, sier direktør i Produsentforeningen, Tom G. Eilertsen.

Publisert Sist oppdatert
NRK satt i sommer foten ned for innkjøpte, sponsede produksjoner. Etter alt oppstyret som skjedde i etterkant av den omstridte Tusenfryd-dokumentaren, der fornøyelsesparken selv hadde spyttet inn 450 000 kroner, ba kringkastingssjef John G. Bernander om full gjennomgang av NRKs innkjøpsrutiner.

Men drøye to måneder etter Tusenfryd-saken har Produsentforeningen fortsatt ikke mottat noen offisielle signaler om at allmennkringkasteren legger om rutinene.

– NRK ville lage noen nye regler, men vi har ikke hørt noe, sier direktør i Produsentforeningen, Tom G. Eilertsen, til Kampanje.

På Marienlyst fortsetter arbeidet med å finne ut av hvordan lingnende episoder skal unngås i fremtiden. NRK ble som kjent dømt av Statens Medieforvaltning i begynnelsen av september til å betale en halv million kroner som en følge av Tusenfryd-dokumentaren.

– Vi har hatt en omfattende prosess i NRK. Denne prosessen er nå inne i sluttfasen, og om ikke lenge vil det foreligge nye kjøreregler, som blant annet vil føre til nye kontrakter mellom NRK og eksterne produsenter, sier programdirektør i NRK, Hans-Tore Bjerkaas, til Kampanje.

Også Produsentforeningen jobber for å komme frem til tydeligere retningslinjer mellom foreningens medlemmer og de som finansierer programmene.

– Vi vil blant annet sette opp et standardformular i kontraktene mellom produksjonsselskapene og sponsorene, sier Eilertsen.

Powered by Labrador CMS