Økte prisen, krympet opplaget

Publisert Sist oppdatert

Norske aviser bidro selv sterkt til at opplagsfallet akselererte i fjor. Siden 2008 har svært mange av dem økt løssalgsprisen med 33 prosent.

- Jeg mener fallet i løssalget for abonnementsavisene må ha med prisen å gjøre. Du kan ikke si at nettet eller andre faktorer spiller inn - det har ikke akkurat skjedd noen kvantesprang på nettet det siste året. Men å gå opp fra 15 til 20 kroner er jo et kvantesprang. Det er ganske friskt, sier medieforsker Sigurd Høst til Dagens Næringsliv

Konserndirektør Stig Finslo i Edda Media bekrefter at fallet i løssalg er vesentlig større enn for abonnementsopplaget.

- At prisøkningen har hatt en effekt på løssalget er nok rimelig sikkert. Samtidig mener jeg det er riktig å tolke utviklingen i lys av at løssalg generelt faller, og raskere enn abonnement. Fallet ville nok blitt mindre uten prisøkningen, men prisøkningen har ikke skylden alene, sier Finslo til DN.

Powered by Labrador CMS