Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
PREMIUM
- Det er bare trist, men jeg ser at det er klink nødvendig, sier administrerende direktør og ansvarlig redaktør i ABC Startsiden og ABC Nyheter, Espen Udland til Kampanje.
Han bekrefter at ABC Startsiden AS er midt i en kuttprosess og forklarer at de har sett på eksterne kutt, som blant annet teknisk kapasitet og forhandlinger med leverandører, men at de må gå videre med kutt også i den «organisatoriske basen».
- Det er snakk om mellom syv og ni årsverk, sier han og fortsetter:
- Vi er fremdeles i prosess, så det er ikke endelig besluttet. Styret har imidlertid godkjent et scenario som vi i administrasjonen har anbefalt, og som vi nå jobber med.
Per 1. november 2025 er det 37 ansatte i Startsiden AS.
Udland forklarer at de har hatt, og fremdeles har, møter med klubben i ABC Nyheter.
- Vi orienterte de ansatte i midten av oktober og så har vi jobbet på den måten at klubben fikk kjennskap til scenario som vi ville gå for og anbefalte. De hadde frist på å gjennomgå dette og fikk hjelp av Norsk Journalistlag som rådgiver, sier Udland og fortsetter:
- 4. november hadde vi et allmøte. Der orienterte vi om prosessen så langt, og vi har nye møter med klubben i dag. Vi er opptatt av å gjøre dette på en ordentlig og skikkelig måte.
- Hvorfor kutter dere?
- Vi kutter først og fremst fordi ABC Nyheter går med underskudd i år. Det kan vi ikke fortsette med. Vi må ta grep og snu den biten.
- Hvor mye penger er det snakk om?
- Vi ønsker ikke å gå ut med det konkrete tallet, men det er et beløp av betydning. Vi er nødt til å reagere. Vi kan ikke gå med underskudd, det må tas grep.
Udland forteller at de skal jobbe med å ta vare på de ansatte etter nyheten.
- Vi har alle empati og forstår at det betyr mye følelsesmessig. Og slike nyheter skaper uro i selskapet, det er enkelt å forstå. Nå skal vi ta vare på både de som er overflødige, og de som skal fortsette, med både respekt og empati.
Forrige gang ABC gikk gjennom kutt var i 2020.
- Hvordan er det for deg som ledere å gi en slik beskjed?
- Det er bare trist, men jeg ser at det er klink nødvendig. Dette er en del av arbeidet som følger med rollen jeg har hatt som eneleder i selskapet i 26 år, sier Udland.