Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
PREMIUM
Det går bedre i mediekonsernet Hegnar Media som nå kan legge frem regnskapstallene for 2024. De viser at overskuddet på driften endte på 2,6 millioner kroner og det var en kraftig forbedring sammenlignet med for to år siden. Den gang var det underskudd i Hegnar Media og det med nesten ti millioner kroner.
Hegnar Media gir ut avisen Finansavisen og magasinet Kapital.
- Resultatet viser at arbeid med redesign og ny nettsatsing for Kapital og til ny teknologisk plattform for Finansavisen.no har gitt meget positiv effefkt, skriver Hegnar Media i årsberetningen.
Årsresultatet etter skatt endte på 6,4 millioner kroner og eier, sjefredaktør og administrerende direktør i Hegnar Media er fornøyd med utviklingen.
Tilsvarende resultat i 2023 var på minus fire millioner kroner.
- Vi bedret resultatet med over ti millioner kroner, og det blir enda bedre i år, sier Trygve Hegnar til Kampanje.
Det er først og fremst på kostnadssiden en finner forklaringen på resultatforbedringen. Omsentingen til Hegnar Media ligger på stedet hvil på 323,8 millioner kroner.
- Den krevende situasjonen, etter Covid-19 utbruddet, også for mediebransjen, ser ut til å være forbi, men selskapet har stadig fokus på inntektsmuligheter og kostnadseffektive tiltak. Inntektene for årets første måneder viser en svak nedgang, mens driftskostnader er betydelig redusert, skriver Hegnar Media videre i årsberetningen.
Hegnar Media har også overtatt driften av Startsiden og ABC Nyheter, men dette søsterselskapet er ikke med i tallene til Hegnar Media. Her var overskuddet på hele 13 millioner kroner, som altså kommer på toppen av tallene i Hegnar Media.
Hegnar Media er eid 100 prosent av Periscopus som igjen er eid av Hegnar selv og barna Margrethe Schmidt Hegnar og Jon Trygve Hegnar som også sitter i styret i selskapet sammen med advokat Stephan Lange Jervell og salgsdirektøren i Hegnar Media, Gretha Nicolaysen. Hegnar valgt ikke å ta ut noe
Det er ikke utbetalt lønn eller annen godtgjørelse til daglig
leder/styreleder i 2024. Styrets øvrige medlemmer har mottatt kr 4 589 459,- i ordinær lønn og
annen godtgjørelse i 2024.
I årsrapporten til Hegnar Media kommer det også frem hva de daglig leder/styreleder i 2024. Styrets øvrige medlemmer har mottatt kr 4 589 459,- i ordinær lønn og annen godtgjørelse i 2024.
Hegnar Media | 2024 | 2023 | Endring i % |
Omsetning | 323,8 | 323,8 | 0 |
Driftsresultat | 2,6 | -9,8 | |
Resultat før skatt | 7,9 | -5,2 |
Alle tall i MNOK.