PREMIUM

Vil ha igjen for tapt arbeidstid: - Dette går på å sette et eksempel på at man ikke kan sjalte med folks tid, sier kommersiell leder i Try Dig.

Mener avlysningen er ulovlig – Try vurderer erstatningskrav

Kommunen avlyste anbud 20 minutter før fristen utløp. Abelia-advokat mener byråene har et rettmessig krav.

Publisert Sist oppdatert

For halvannen uke siden kunne Kampanje fortelle om den smått frustrerende avlysningen som skjedde tjue minutter før fristen for å levere tilbud utløp.

Oslo kommune og Kulturetaten trengte ny nettside til Kulturskolen. Men etaten hadde ikke fått grønt lys fra Byrådlederens kontor, og hadde dermed aldri lov til å lyse ut anbud. 

- Tilbudsinnbydelsen var allerede sendt ut noen uker før det ble fanget opp at vi manglet formell godkjenning, fortalte Oslo kommune til Kampanje. 

Det skapte stor frustrasjon hos de tre byråene som var invitert inn til å levere tilbud.

Og nå mener Abelia-advokat, Tore Frellumstad, at avlysningen etter alle solemerker er ulovlig. 

- Her har man ikke en gyldig avlysningsgrunn. Enten må de skaffe til veie finansieringen og grønt lys eller så må de utbetale erstatning for de som var med fordi for byråene var dette en helt meningsløs bruk av sin tid, sier Frellumstad til Kampanje. 

- Ingen tvil

Frellumstad er ekspert på offentlige anskaffelser og har jobbet på feltet i en årrekke. Frellumstad tar forbehold om at han ikke kjenner alle detaljene i saken, men er tydelig på at om det skal være en gyldig avlysning må det skyldes forhold utenfor oppdragsgivers kontroll. 

- Det dreier seg også om de burde kjenne til eller kan bebreides for at de ikke kjente til grunnen for at de måtte avlyse, fortsetter han. 

- Så dette er med andre ord en ugyldig avlysning?

- Ja, man har ikke hjemmel for å avlyse på denne måten. Den rettsoverskridelsen medfører erstatningsplikt overfor selskapene som var med i konkurransen. 

- Hva bør byråene gjøre nå?

- Jeg kan kun si noe om det rettslige, og kan ikke vurdere deres forretningsmessige forhold. Det jeg kan si er at de er i den rettslige posisjonen at de kan kreve erstatningskrav. Det er det ingen tvil om. 

Møter ofte på regelbrudd: Abelia-advokat, Tore Frellumstad, er støtt og stadig engasjert for organisasjonens medlemmer i møte med offentlige anbud.

Har selv foretatt juridisk vurdering

Kommersiell direktør i Try Dig, Kaare Øystein Trædal, forteller at selskapet allerede har tatt en juridisk vurdering av avlysningen. Etter å ha hørt Abelia-advokatens vurderinger, virker Try Dig ett steg nærmere å sende av gårde et krav. 

Trædal forteller at byrået la ned et sted mellom 50-75 timer i anbudet.

- Vi har kommet frem til at det absolutt er åpning for å gjøre det. Vi vurderte det uansett for å dokumentere arbeidsinnsatsen vår og for å sette et eksempel. Når jeg hører at Abelia ser det på samme måte, tenker jeg at vi bør gjøre det, sier Trædal til Kampanje. 

- Dette går på å sette et eksempel på at sånn kan man ikke sjalte med folks tid, følger han opp. 

Har ikke tatt kontakt

Try Dig har ventet med et eventuelt krav etter at Oslo kommune fortalte Kampanje at de skulle gi en mer inngående begrunnelse for avlysningen til byråene som deltok. 

- Vi tenkte å gi dem tid, men vi har ikke hørt noe. 

- Er det slapt at de enda ikke har tatt kontakt?

- Jeg tenkte å gi de ut november fordi jeg skjønner at folk har mye å gjøre og at man trenger å planlegge en slik tilbakemelding, men jeg synes det er slapt å ikke ta kontakt i løpet av et par-tre-dager etter. Det hadde jeg forventet, særlig når man lover det. 

- Bruk pengene på kursing i anskaffelser

Kristoffer Krohn Eide og Netlife har tidligere fortalt at det gikk med hele 100 timer i anbudet. Det tilsvarer verdier godt over 100.000 kroner. 

Netlife-sjefen forteller at han ikke blir overrasket over å høre Abelia-advokat, Tore Frellumstad, sin vurdering av avlysningen. 

Netlife har enn så lenge ikke vurdert et erstatningskrav mot Oslo kommune. 

- Vi vet at de har en presset økonomi, så det går jo på hvor mange vikartimer i barnehagen vi skal ta om vi søker erstatning. For oss handler ikke dette først og fremst om muligheten til å dekke tapte arbeidstimer, vi vil heller at Oslo kommune bruker de pengene til å kurses opp i offentlige anskaffelser så de blir proffere, er beskjeden fra Netlife-sjefen. 

- Men er et erstatningskrav noe dere kunne vurdert?

- Da måtte det vært for å skape presedens for å sikret at det offentlige blir bedre, altså at et krav ville sendt ringvirkninger. Det ville vært en prinsipiell årsak for å ta det steget, svarer Krohn Eide. 

Vurderer om offentlige anskaffelser er verdt det: - Nå har det vært mange uheldige saker kun i høst, sier Netlife-sjef Kristoffer Krohn Eide.

Han legger til at de føler seg «veldig maktesløse» i møte med offentlige oppdragsgivere. 

- De sitter på alle rettigheter og all makt og vi som potensiell leverandør må akseptere alt og krysse fingrene for at vi får noe business ut av det, sier Krohn Eide.

Han forteller samtidig at Oslo kommune ikke har tatt i kontakt i etterkant av avlysningen.

Kampanje har vært i kontakt med Oslo kommune som vil få anledning til å uttale seg. 

Powered by Labrador CMS