PREMIUM

Bruker penger: Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) legger i dag frem sitt kulturbudsjett der hun justerer opp de største mediepostene med forventet pris- og lønnsvekst. Senere i dag tar hun i mot pressen med flere kommentarer enn navnet på filmen hun besøkte tidligere i høst.

Øker NRK-budsjettet med nesten 270 millioner

Her er de viktigste tallene i mediebudsjettet til regjeringen og kulturminister Lubna Jaffery.

Publisert Sist oppdatert

Klokken 10 onsdag formiddag presenterer kulturminister Lubna Jaffery sitt kulturbudsjett og med det også pengene som skal gå til medieformål. Totalt er det snakk om nesten 8,6 milliarder kroner på neste års budsjett.

Størsteparten av disse pengene går til allmennkringkaster NRK som henter ut nesten 7,6 milliarder kroner fra statsbudsjettet neste år. Det er en økning på nesten 270 milliarder kroner sammenlignet med saldert budsjett i 2025.

Det er en vekst på 3,5 prosent og dermed godt over prisveksten slik Norges Bank og SSB forventer at den skal utvikle seg de neste årene. Hvor godt påslaget reflekterer lønnsveksten neste år gjenstår å se.

- Dette er som forventet og i tråd med det styringssignalet som Stortinget vedtok i desember 2022. Vi ser frem til Stortingets budsjettbehandling og vil bruke pengene fornuftig og i tråd med NRKs oppdrag, sier økonomidirektør i NRK, Andreas Norvik, til Kampanje. 

- Er dette i tråd med de budsjettene dere jobber med i NRK for neste år? 

- Forslag til statsbudsjett er i tråd med forventningene og det Stortinget har vedtatt. Det er bra. Nå starter det interne budsjettarbeidet som har som mål å svare best mulig på oppdraget i kommende år og vi har høye ambisjoner for innholdstilbudet også for 2026, sier Norvik til Kampanje. 

For tre år siden kom regjeringen med sitt fireårige styringssignal for den direkte mediestøtten, der de varslet at støtten i inneværende periode ville justeres årlig for pris- og lønnsvekst. Årets budsjett for 2026 er dermed det siste året i inneværende periode.

Øker pressestøtten med 15 mill.

Den største utgiftsposten på mediebudsjettet til Lubna Jaffery er mediestøtten hvor den mye omstridte pressestøtten ligger. Også den øker, men ikke mer enn drøye 15 millioner kroner.

Pressestøtten neste år vil dermed beløpe seg til 456 millioner kroner. Også her er veksten 3,8 prosent og dermed i tråd med hva regjeringen forventer skal være pris- og lønnsveksten neste år.

Mediestøtten er likevel bare en liten del av totalen. Kulturbudsjettet vil for 2026 være på hele 27 milliarder kroner.

Som Kampanje tidligere har skrevet vil regjeringen også styrke satsingen på kunstig intelligens. Blant forslagene er derfor å gi 45 millioner kroner til en vederlagsavtale som gjør at Nasjonalbiblioteket kan bruke aviser i trening av norske og samiske språkmodeller. Dermed tilrettelegges det for at journalister og mediebedrifter får betalt for at språkmodeller trenes på deres materiale.

- Norge blir først ute i verden med en slik avtale. Dette gjør vi fordi vi mener det er svært viktig å ivareta opphavsretten i utviklingen av KI, sier Jaffery.

Regjeringen foreslår også å gi 37,5 millioner kroner til tiltak som skal bidra til å styrke vår motstandskraft mot desinformasjon. 

Powered by Labrador CMS